Algieria odwołuje ambasadora z Francji. W tle spór z czasów kolonializmu

Algieria ogłosiła we wtorek, że odwoła swojego ambasadora z Francji. To następstwo wsparcia udzielonego przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, planowi Maroka w kwestii nadania autonomii Saharze Zachodniej w ramach Maroka.

Publikacja: 31.07.2024 11:05

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: REUTERS/Stephanie Lecocq/Pool

arb

Zdaniem Macrona autonomia Sahary Zachodniej w ramach Maroka jest „jedynym sposobem” rozwiązania sporu terytorialnego o Saharę Zachodnią. 

Emmanuel Macron popiera Maroko w sporze o Saharę Zachodnią

Uznanie przez Francję suwerenności Maroka nad spornym terenem jest istotna zmianą stanowiska prezentowanego przez Paryż. W liście do króla Maroka Macron pisze, że „dla Francji autonomia pod suwerennością Maroka to ramy, w których kwestia ta musi być rozwiązana”.

„Nasze wsparcie dla planu autonomii przedstawionego przez Maroko w 2007 roku jest jasne i niezachwiane. Dla Francji ten plan stanowi jedyną podstawę do osiągnięcia sprawiedliwego, trwałego, wynegocjowanego rozwiązania politycznego w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ” - czytamy w liście. 

Czytaj więcej

Algieria-Maroko: Wielka kłótnia na tle płonących lasów

Marokański Pałac Królewski podał, że Macron wysłał do króla Muhammada VI w rocznicę objęcia przez niego tronu w 1999 roku. Strona marokańska podkreśla, że jest to „znaczący krok wspierający suwerenność Maroka nad Saharą (Zachodnią)”.

Kilka godzin później Algieria, która wspiera walczący o niepodległość Sahary Zachodniej Front Polisario, zapowiedziała, że odwoła ambasadora z Francji obniżając rangę swojej misji dyplomatycznej w tym kraju. Algieria będzie teraz reprezentowana we Francji na poziomie charge d'affaires.

ONZ uważa dziś Saharę Zachodnią za terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym

Algierski MSZ potępił oświadczenie Macrona określając je „krokiem, którego żaden francuski rząd dotychczas nie zrobił".

O co chodzi w sporze o Saharę Zachodnią?

Spór o Saharę Zachodnią trwa od 1975 roku. Jego stronami są Maroko, które rości sobie prawa do suwerenności nad spornym terenem i Front Polisario, wspierany przez Algierię, który domaga się niepodległości tego regionu.

Francja, dawny kolonizator tej części Afryki, przez lata lawirowała między Algierią a Marokiem, ale w ostatnim czasie zaczęła wysyłać pozytywne sygnały temu drugiemu państwu. Większość zachodnich sojuszników Francji również popiera marokański plan dotyczący autonomii Sahary Zachodniej. Plan ten popiera m.in. Hiszpania, która kontrolowała w przeszłości ten teren jako swoją kolonię - Saharę Hiszpańską.

ONZ uważa dziś Saharę Zachodnią za terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. W 1976 roku Front Polisario proklamował tu powstanie niepodległego państwa. Tereny te są łakomym kąskiem m.in. dlatego, że znajdują się tu jedne z najbogatszych na świecie złóż fosforytów. Maroko kontroluje obecnie ok. 80 proc. spornego terytorium.

Spór ma swoje korzenie w czasach kolonialnych, gdy Hiszpania kontrolowała nie tylko Saharę Zachodnią, ale też część Maroka, a Francja miała kolonie w dzisiejszych Algierii i Tunezji.

Zdaniem Macrona autonomia Sahary Zachodniej w ramach Maroka jest „jedynym sposobem” rozwiązania sporu terytorialnego o Saharę Zachodnią. 

Emmanuel Macron popiera Maroko w sporze o Saharę Zachodnią

Pozostało 94% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo