Niepokojące sygnały z obozu Donalda Trumpa. USA ograniczą współpracę z NATO na kluczowym polu?

Donald Trump rozważa ograniczenie współpracy z państwami NATO w zakresie wymiany informacji wywiadowczych - informuje "Politico", powołując się na trzech przedstawicieli europejskich państw i jednego przedstawiciela NATO, którzy rozmawiali z doradcami Donalda Trumpa.

Publikacja: 11.07.2024 05:06

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/Brendan McDermid

arb

Ograniczenie jeśli chodzi o przekazywanie sojusznikom z NATO informacji wywiadowczych przez USA ma być elementem szerszego planu ograniczenia współpracy Stanów Zjednoczonych z Sojuszem — twierdzą rozmówcy „Politico”, którzy pragną zachować anonimowość.

Informacje wywiadowcze przekazywane przez USA sojusznikom z NATO, a także Ukrainie, odegrały kluczową rolę w ograniczeniu rosyjskich zdobyczy na Ukrainie.

Rzecznik sztabu Donalda Trumpa odsyła do oświadczenia prezydenta w mediach społecznościowych

Rozmówcy „Politico” podkreślają, że o planach dotyczących ograniczenia w zakresie wymiany informacji wywiadowczych między USA a państwami NATO dowiedzieli się rozmawiając z doradcami Donalda Trumpa. Rozmowy miały dotyczyć „szerszego planu ograniczenia zaangażowania USA w NATO”. W czasie swojej pierwszej kadencji Donald Trump wielokrotnie wypowiadał się krytycznie na temat Sojuszu.

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Waszyngtonie: "Rosja największym i bezpośrednim zagrożeniem"

- To amerykańskie informacje wywiadowcze pomogły przekonać wiele krajów NATO, że Putin zamierza najechać na Ukrainę - mówi jeden z przedstawicieli państw europejskich. - Niektóre kraje nie wierzyły, że Rosja dysponuje zdolnościami do przeprowadzenia udanej kampanii wojskowej — dodaje.

Rzecznik sztabu wyborczego Trumpa pytany o komentarz w tej sprawie nie odpowiedział wprost. Zamiast tego odwołał się do oświadczenia Trumpa w mediach społecznościowych (na platformie TruthSocial), w którym były prezydent deklaruje, iż „przywróci pokój i odbuduje amerykańską siłę i zdolności odstraszania na światowej scenie”.

Informacje wywiadowcze przekazywane przez USA sojusznikom mają obecnie pomagać europejskim państwom NATO w zdobywaniu wiedzy na temat działań hybrydowych, które prowadzi Rosja w Europie

Dlaczego NATO potrzebuje amerykańskich informacji wywiadowczych?

Ograniczenie wymiany informacji wywiadowczych z USA miało być jednym z tematów dyskusji na szczycie NATO w Waszyngtonie — twierdzi jeden z rozmówców „Politico”, a także jeden z przedstawicieli obecnej administracji USA.

Przedstawiciel administracji Joe Bidena ostrzega, że gdyby USA przestały przekazywać Europie informacje wywiadowcze, wówczas zdolności Europy do przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji, w przypadku rozszerzenia agresji przez Władimira Putina, zostałyby ograniczone.

W czasie prezydentury Joe Bidena USA poszerzyły zakres informacji wywiadowczych, które przekazują sojusznikom, zwłaszcza jeśli chodzi o działania Rosji. Nie jest jasne czy Donald Trump chciałby wrócić do poprzedniego poziomu wymiany tych informacji, czy jeszcze bardziej zredukować ich wymianę.

Informacje wywiadowcze przekazywane przez USA sojusznikom mają obecnie pomagać europejskim państwom NATO w zdobywaniu wiedzy na temat działań hybrydowych, które prowadzi Rosja w Europie, w tym aktów sabotażu, podpaleń i planowanych zabójstw na terytorium krajów NATO — mówi wysoki rangą przedstawiciel Sojuszu. - USA zwiększyły zakres przekazywanych sojusznikom informacji wywiadowczych, aby pomóc w odpowiedzi na te działania. I ma to realne skutki — dodaje.

- Dzielenie się informacjami wywiadowczymi z krajami NATO i Ukrainą było kluczowe w odparciu rosyjskiej agresji wojskowej przeciw Ukrainie, a także w ujawnieniu i przeciwdziałaniu innym destabilizującym działaniom Rosji w Europie i poza nią - mówi John Brennan, były dyrektor CIA. - Odcięcie lub znaczące ograniczenie dostępu do informacji wywiadowczych USA sojuszników z NATO i partnerów (Stanów Zjednoczonych) będzie mieć natychmiastowy, zasadniczy i potencjalnie długotrwały, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo Zachodu — dodaje.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada. Donald Trump zmierzy się w nich z urzędującym prezydentem, Joe Bidenem. Sondaże wskazują, że obecnie jest faworytem tych wyborów.

Ograniczenie jeśli chodzi o przekazywanie sojusznikom z NATO informacji wywiadowczych przez USA ma być elementem szerszego planu ograniczenia współpracy Stanów Zjednoczonych z Sojuszem — twierdzą rozmówcy „Politico”, którzy pragną zachować anonimowość.

Informacje wywiadowcze przekazywane przez USA sojusznikom z NATO, a także Ukrainie, odegrały kluczową rolę w ograniczeniu rosyjskich zdobyczy na Ukrainie.

Pozostało 91% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata