Viktor Orbán sugeruje Wołodymyrowi Zełenskiemu zawieszenie broni z Rosją

Węgierski premier Viktor Orbán w czasie konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim zasugerował, że "szybkie zawieszenie broni" na Ukrainie mogłoby przyspieszyć rozmowy pokojowe z Rosją.

Publikacja: 02.07.2024 14:21

Viktor Orbán i Wołodymyr Zełenski

Viktor Orbán i Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Valentyn Ogirenko

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 860

Orbán przybył do Kijowa 2 lipca tuż po przejęciu prezydencji w UE przez Węgry. To jego pierwsza wizyta na Ukrainie od momentu wybuchu wojny

Viktor Orbán proponuje w Kijowie „czasowe zawieszenie broni”

W czasie konferencji prasowej po rozmowach z Zełenskim premier Węgier oświadczył, że „poprosił prezydenta (Ukrainy), aby rozważył, czy szybkie zawieszenie broni nie przyspieszyłoby rozmów pokojowych”.

Orbán dodał, że takie zawieszenie broni miałoby swoje ramy czasowe.

Czytaj więcej

Viktor Orbán w Kijowie. Kreml: Przed wizytą się z nami nie kontaktował

Obecnie ukraińska armia znajduje się na froncie w defensywie. Działania ofensywne na kilku odcinkach — głównie w obwodzie charkowskim i donieckim — prowadzi rosyjska armia.

Wcześniej rzecznik premiera Węgier, Bertalan Havasi mówił, że "najważniejszym tematem rozmów" będzie szansa na doprowadzenie do pokoju.

Viktor Orbán mówi w Kijowie, że Węgry są „do dyspozycji" Ukrainy, jako kraj sprawujący prezydencję w UE

Orbán na konferencji prasowej z Zełenskim mówił też, że jego kraj chciałby mieć „znacznie lepsze relacje dwustronne z Ukrainą”. Dodał, że Budapeszt jest gotów uczestniczyć w modernizacji ukraińskiej gospodarki.

Premier Węgier zadeklarował jednocześnie, że jego kraj „jest do dyspozycji Ukrainy” w pełnionej obecnie roli państwa, które sprawuje prezydencję w UE. Podkreślił przy tym, że „pokój jest najważniejszy dla wszystkich w Europie”.

Rzecznik premiera Węgier, Bertalan Havasi mówił, że "najważniejszym tematem rozmów" premiera Węgier z Wołodymyrem Zełenskim, będzie szansa na doprowadzenie do pokoju.

Węgry, członek UE i NATO, utrzymują najbliższe relacje z Rosją spośród państw szeroko rozumianego Zachodu. Rząd Viktora Orbána nie udziela pomocy wojskowej Ukrainie, nie zgadza się też na tranzyt przez swoje terytorium pomocy wojskowej, której udzielają Ukrainie inne państwa (Węgry udzielają natomiast Ukrainie pomocy humanitarnej).

Premier Węgier krytykował sankcje wobec Rosji — jego zdaniem szkodzą one bardziej gospodarce UE niż Moskwie. Ponadto, zdaniem premiera Węgier, Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny z Rosją, a dostarczanie jej broni zwiększa tylko liczbę ofiar wojny. Orbán mówił też wiosną tego roku, że uzależniona od zachodniej pomocy Ukraina nie jest już państwem suwerennym.

Rzecznik Kremla pytany we wtorek o wizytę Viktora Orbána w Kijowie mówił, że Moskwa "niczego w związku z nią nie oczekuje" oraz że Budapeszt nie kontaktował się z Moskwą przed wizytą premiera Węgier w Kijowie. 

Orbán przybył do Kijowa 2 lipca tuż po przejęciu prezydencji w UE przez Węgry. To jego pierwsza wizyta na Ukrainie od momentu wybuchu wojny

Viktor Orbán proponuje w Kijowie „czasowe zawieszenie broni”

Pozostało 93% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata