Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy nad obwodem biełgorodzkim rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kilka celów powietrznych.
Donald Tusk był pytany o to, czy w związku z incydentem do którego doszło w czasie zmasowanego ataku powietrznego na Ukrainę w nocy z 28 na 29 grudnia, gdy jedna z rosyjskich rakiet przez trzy minuty znalazła się w polskiej przestrzeni powietrznej, Polska będzie wnioskować o wzmocnienie sił NATO na flance wschodniej Sojuszu i zwiększać wydatki na obronność, które już osiągnęły poziom ok. 4 proc. PKB.
Donald Tusk: Prawie cała gospodarka rosyjska przeszła na system zbrojeń w czasie wojny
- Kluczową sprawą jest to, w jaki sposób wzmocnić bezpieczeństwo naszych granic, szczególnie jeśli chodzi o obronę powietrzną, to wydaje się zadanie absolutnie kluczowe — odparł.
Czytaj więcej
Władimir Putin zidentyfikował Zachód jako "wroga" Rosji i zasugerował, że Rosja walczy na Ukrainie, aby pokonać Zachód - odnotowuje w swojej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- Przygotowaliśmy z ministrem (spraw zagranicznych Radosławem) Sikorskim taką inicjatywę, apel o uwzględnienie potrzeb europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Nie tylko na rzecz możliwe szybkiego wsparcia Ukrainy. Nie tylko dlatego, że prawie cała gospodarka rosyjska przestawiła się na system zbrojeń na czas wojny i oczywiście Europa zostaje tutaj daleko w tyle. Będziemy chcieli zmobilizować i użyjemy do tego wszystkich dostępnych dyplomatycznych środków i perswazji, żeby cała UE zrozumiała, że bez radykalnie zwiększonego wysiłku zbrojeniowego zostaniemy daleko w tyle i to oznacza jedno, że Europa będzie narażona na bezpośredni atak rosyjski w ciągu najbliższych kilku lat — ostrzegł premier.