Analiza think tanku: Dlaczego Putin mówi, że wrogiem Rosji jest Zachód, nie Ukraina

Władimir Putin zidentyfikował Zachód jako "wroga" Rosji i zasugerował, że Rosja walczy na Ukrainie, aby pokonać Zachód - odnotowuje w swojej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 03.01.2024 06:59

Władimir Putin w czasie wizyty w rosyjskim szpitalu wojskowym

Władimir Putin w czasie wizyty w rosyjskim szpitalu wojskowym

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 679

Putin mówił, że to Zachód a nie Ukraina jest wrogiem Rosji w czasie spotkania z rannymi na wojnie żołnierzami.

ISW: Władimir Putin nie traktuje Ukrainy jako niezależnego aktora

Prezydent Rosji w czasie wizyty w szpitalu wojskowym mówił, że przedstawiciele zachodnich elit chcą „zniszczyć rosyjskie państwo” i osiągnąć "strategiczne zwycięstwo nad Rosją na polu bitwy i to właśnie te zachodnie elity, a nie Ukraina, są wrogami Rosji.

Putin przekonywał, że elity zachodnie chcą podzielić Rosję na pięć części i próbują zrobić to wykorzystując Ukrainę, ale „sytuacja na froncie się zmienia i Rosja ”rozprawi się z (Zachodem) szybciej", niż Zachód będzie w stanie rozprawić się z Rosją na polu bitwy na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraińska armia skrada się w stronę Krymu

Putin mówił też, że Ukraina została już „kompletnie zniszczona” i że z tego państwa „nic nie zostało”. Odnotował też, że pojawiły się problemy z kolejnymi dostawami zachodniej pomocy na Ukrainę.

ISW zauważa,  że Putin wskazując, iż Rosja walczy z Zachodem, nie Ukrainą i mówiąc, że w retoryce Zachodu obecnie punkt ciężkości przesuwa się na kwestię „szybkiego zakończenia konfliktu” pokazuje, iż z jego perspektywy negocjacje pokojowe miałyby toczyć się między Rosją a Zachodem, a nie Rosją i Ukrainą.

Think tank podkreśla też, że Putin zadeklarował gotowość do zakończenia wojny z Ukrainą „na rosyjskich warunkach” i wykluczył możliwość wycofania się Rosji z zajętych części Ukrainy.

2 stycznia Rosjanie atakowali cele na Ukrainie 99 pociskami różnego typu

2 stycznia Rosjanie atakowali cele na Ukrainie 99 pociskami różnego typu

PAP

„Putin nie postrzega Ukrainy jako niezależnego aktora i dlatego przedstawia pełnowymiarową inwazję na Ukrainę jako konfrontację między Rosją a Zachodem” - czytamy w analizie ISW.

Think tank: Władimir Putin usprawiedliwia wysokie straty Rosji na Ukrainie

Think tank zauważa, że retoryka Putina wskazuje, iż wstrzymanie dostaw zachodniej broni na Ukrainę i wszelkie porażki ukraińskiej armii na froncie, Putin będzie chciał przedstawiać jako rosyjskie zwycięstwa w konfrontacji z Zachodem.

Zdaniem ISW retoryka Putina przedstawiającego wojnę na Ukrainie jako starcie Rosji z Zachodem wskazuje, iż nie zamierza on negocjować w dobrej wierze z Ukrainą i chce, zamiast tego, skłaniać Zachód, by ten zdradził Ukrainę w negocjacjach z Rosją. „Putin prawdopodobnie celowo i fałszywie określa Ukrainę jako pionek (...) w rosyjsko-zachodnim konflikcie, aby ukryć swoje ekspansjonistyczne i maksymalistyczne cele ustanowienia pełnej kontroli Rosji nad Ukrainą” - czytamy w analizie.

ISW podkreśla, że Putin nie jest zainteresowany negocjowaniem z Ukrainą jako autonomicznym podmiotem, co przypomina sytuację sprzed wybuchu wojny, gdy Rosja przedstawiała ultimatum USA i NATO, w którym domagała się uznania rosyjskich wpływów we wschodniej Europie. 

Think tank w analizie pisze też, że Putin może przedstawiać wojnę na Ukrainie jako starcie Rosji z Zachodem, by „stworzyć warunki do trwałej rozbudowy rosyjskiej armii i usprawiedliwić wysoki poziom strat” na Ukrainie. ISW odnotowuje przy tym, że Rosja w 2023 roku nie odnotowała żadnych znaczących zdobyczy na Ukrainie, poniosła natomiast duże straty.

Putin mówił, że to Zachód a nie Ukraina jest wrogiem Rosji w czasie spotkania z rannymi na wojnie żołnierzami.

ISW: Władimir Putin nie traktuje Ukrainy jako niezależnego aktora

Pozostało 94% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany