NATO nie zaprosi Ukrainy do Sojuszu na szczycie w Wilnie

NATO nie zaprosi Ukrainy, by ta dołączyła do Sojuszu na szczycie w Wilnie, który odbędzie się 11-12 lipca - oświadczył sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Publikacja: 19.06.2023 13:39

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 481

- Na szczycie w Wilnie i w czasie przygotowań do szczytu, nie omawiamy formalnego zaproszenia (Ukrainy do Sojuszu) - powiedział Stoltenberg w czasie konferencji prasowej w Berlinie, na której wystąpił obok Olafa Scholza.

Czy Ukraina zostanie członkiem NATO?

Stoltenberg dodał, że przywódcy państw NATO będą rozmawiać jak zbliżyć Ukrainę do Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO przestrzegał też przed akceptacją dla zamrożenia konfliktu na Ukrainie w zamian za zakończenie wojny.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy posunęli się o 7 km. Rosja rzuca do walki więźniów

- Wszyscy chcemy, by ta wojna się zakończyła, ale to nie może oznaczać zamrożenia konfliktu i przyjęcia układu podyktowanego przez Rosję - powiedział.

Na początku czerwca, przed nieformalnym szczytem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Oslo Stoltenberg mówił, że "sojusznicy zgadzają się, iż drzwi NATO są otwarte dla nowych członków".

- Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu i zgadzają się, że to do sojuszników z NATO i Ukrainy zależy kiedy Ukraina zostanie członkiem - dodał podkreślając, że Rosja nie ma prawa weta jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy w NATO.

31

Tylu członków liczy obecnie NATO

Jednocześnie Stoltenberg mówił wówczas, że najważniejsze jest obecnie zapewnienie, aby Ukraina zwyciężyła i przetrwała jako kraj suwerenny i niezależny. - Prezydent (Władimir) Putin nie może wygrać tej wojny - oświadczył.

Na szczycie NATO w Wilnie ma zostać przedstawiony wieloletni plan dochodzenia Ukrainy do standardów państw NATO.

NATO pomaga Ukrainie, ale nie jest stroną konfliktu

Od początku wojny państwa NATO wspierają militarnie Ukrainę, ale Stoltenberg wielokrotnie podkreślał, że nie oznacza to, iż samo NATO znalazło się w konflikcie z Rosją. Sekretarz generalny Sojuszu wielokrotnie mówił, że takiego rozwoju sytuacji należy uniknąć.

O swojej gotowości na wejście do NATO mówią przedstawiciele władz Ukrainy.

Według oficjalnych komunikatów obawa przed tym, że Ukraina stanie się członkiem NATO lub że broń i wojska Sojuszu znajdą się na terytorium Ukrainy, była jedną z przyczyn rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę.

NATO liczy obecnie 31 członków. 32 ma wkrótce zostać Szwecja, ale kraj ten czeka jeszcze na formalną zgodę na rozszerzenie parlamentów Węgier i Turcji.

- Na szczycie w Wilnie i w czasie przygotowań do szczytu, nie omawiamy formalnego zaproszenia (Ukrainy do Sojuszu) - powiedział Stoltenberg w czasie konferencji prasowej w Berlinie, na której wystąpił obok Olafa Scholza.

Czy Ukraina zostanie członkiem NATO?

Pozostało 92% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo