Materiał partnera: Polskie Stowarzyszenie ESG
Bardzo ważną rolę w procesie dekarbonizacji odgrywa łańcuch dostaw. W Schneider Electric firmy z łańcucha dostaw (Zakres 3 upstream) były odpowiedzialne za ok. 14 proc. całkowitej emisji CO2 w 2022 r., i były aż 33 razy większe od emisji operacyjnych naszej firmy.
Istotność tematu została zauważona i podkreślona przez Schneider Electric już podczas przygotowywania Strategii Zrównoważonego Rozwoju do 2025 r. Aż 4 spośród 11 globalnych celów zrównoważonego rozwoju firmy dotyczą właśnie łańcucha dostaw i są to: zmniejszenie o połowę emisji CO2 w działalności 1000 największych dostawców (realizacja 27 proc.), zwiększenie do 50 proc. zawartości surowców pochodzenia ekologicznego (tzw. green materials) w produktach SE (realizacja 29 proc.), wykorzystywanie tektury pochodzącej z recyklingu i nieużywanie plastiku jednorazowego użytku w opakowaniach pierwotnych i wtórnych (cel 100 proc., realizacja 63 proc.), zapewnienie godziwej pracy swoim pracownikom przez wszystkich strategicznych dostawców (realizacja 21 proc.).
Powyższe cele realizowane są już od trzech lat i można wyróżnić trzy istotne obszary, które w znacznym stopniu wpływają na szybkość wdrażania projektów i osiągane wyniki. Należy jednak podkreślić, że firma Schneider Electric nie tylko sama wdraża podejście ESG i przechodzi transformację, stając się firmą bardziej zrównoważoną, ale posiada również dedykowaną cyfrową ofertę do zarządzania energią elektryczną prowadzącą do dekarbonizacji, elektryfikacji i optymalizacji zużycia.
Pierwszym i bardzo istotnym elementem są koszty transformacji, z jakimi muszą zmierzyć się firmy produkcyjne. Z naszej perspektywy – ale także z perspektywy każdego producenta – to koszty ponoszone nie tylko przez nas, ale właśnie przez naszych dostawców. To oni są częścią złożonego łańcucha dostaw i koszty te w dużej mierze będą poniesione na obniżenie śladu węglowego, który u nas widoczny jest jako Zakres 3. Firmy wdrażają m.in. rozwiązania prowadzące do obniżenia zużycia energii, wdrażają elektryfikację swoich procesów lub inwestują w odnawialne źródła energii. W Schneider Electric uruchomiliśmy program wsparcia o nazwie „Projekt zerowej emisji dwutlenku węgla” dla dostawców. Dzięki naszemu wsparciu tysiącu największym dostawcom po trzech latach udało się obniżyć ślad węglowy aż o 27 proc.! Podczas realizacji programu firmy, które zdecydowały się wziąć w nim udział, otrzymały od dedykowanego zespołu Schneider Electric nie tylko praktyczną wiedzę np. na temat obliczania śladu węglowego, ale także dostępne rozwiązania w ramach oferty Schneider Electric prowadzące do jego obniżenia i przykłady udanych wdrożeń w naszych zakładach produkcyjnych. Zależy nam, aby nasi dostawcy razem z nami przechodzili zrównoważoną transformację, kontynuując udaną współpracę oraz spełniając wysokie wymagania z obszaru ESG.