Materiał partnera:
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Szeroka oferta kierunków, liczne badania pokazują, że uczelnia łączy tradycję z nowoczesnością. Jak zmieniał się KUL przez ostatnie lata?
Mirosław Kalinowski: Tych zmian było bardzo dużo i stale się zmieniamy, dostosowując się do oczekiwań społeczeństwa czy pracodawców. Jesteśmy uniwersytetem otwartym na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. KUL od początku istnienia specjalizował się w filozofii i teologii (mamy najlepszą teologię w Polsce wg rankingu „Perspektyw” ex aequo z UMK w Toruniu) w prawie, naukach społecznych i humanistycznych, ale w ciągu ostatnich dwóch dekad rozwijamy również kierunki z zakresu biotechnologii, informatyki, np. sztuczna inteligencja, a także medyczne, kierunek lekarski, pielęgniarstwo oraz położnictwo. Mamy w sumie ok. 100 kierunków studiów. Co ważne, KUL od ponad 2 lat kształci też Polonię. Z kursów prowadzonych w Centrum Polonijnym KUL skorzystało już 2 tysiące Polaków z 30 krajów. To nie wszystko. Lubelska katolicka uczelnia wykracza poza standardy. Dotychczasowe doświadczenia uzasadniają tezę, że obok cenionej Szkoły Filozofii rozwija się KULowska szkoła readaptacji osadzonych. Od ponad 10 lat prowadzimy studia licencjackie i magisterskie dla więźniów z całej Polski. To więźniowie pod kierunkiem profesorów KUL prowadzą badania naukowe w ramach systemu penitencjarnego. Są one podstawą do eksperymentalnych oddziaływań readaptacyjnych. Mogę powiedzieć, że jesteśmy liderami w Europie w tym obszarze. Ponadto KUL jako jedyna uczelnia w Polsce ma akredytację Ministra Zdrowia do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień. Tu zwracam uwagę na obecność wysoce wyspecjalizowanej kadry z ośrodków badawczych i terapeutycznych z całej Polski. Specjalizacja daje możliwość zdobycia wysokich kwalifikacji zawodowych dla absolwentów różnych kierunków. Przed KUL-em szansa, aby stworzyć szkołę psychoterapii uzależnień.
Skąd taka koncepcja?
Rozwój na miarę czasów. Warto podkreślić znaczenie specjalizacji w kontekście wyzwań dla ochrony zdrowia po okresie pandemii. Mamy do czynienia z wysokim ryzykiem uzależnień chemicznych i czynnościowych, miedzy innymi od Internetu.