Materiał partnera
Zrównoważony rozwój, czyli obszar ESG (E – środowisko, z ang. environmental; S – społeczeństwo, z ang. social; G – ład korporacyjny, z ang. governance), dla Energi z Grupy Orlen jest kluczowy. Rok 2023 upłynął pod znakiem ciągłego doskonalenia wspomnianego obszaru. Wdrożono kolejne procesy zarządcze, korzystając z rozwiązań przyjętych w dyrektywach Unii Europejskiej.
– Działania w obszarze zrównoważonego rozwoju to dla Energi wyjście naprzeciw aktualnym potrzebom otoczenia. Zwracamy szczególną uwagę na to, by nowe przedsięwzięcia, w które się angażujemy, wywierały jak najmniejszy wpływ na środowisko i klimat – mówi Lucjan Brudzyński, dyrektor Departamentu Zarządzania Korporacyjnego w Energa SA.
Będąc w Grupie Orlen, Energa jest określana mianem jednego z liderów zielonej transformacji w Polsce. Spółka chce wykorzystać tę pozycję do możliwie najszerszego upowszechniania koncepcji zarządzania przez ESG. Dąży do tego, aby współpracujące z nią podmioty miały świadomość oczekiwań odnośnie do przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu. A wszystko dlatego, że nawet najmniejsze zmiany, które dziś można zainicjować przy współpracy z partnerami, mogą już w niedalekiej przyszłości pozytywnie wpływać na konkretne i mierzalne wskaźniki emisyjności, poszanowania praw człowieka w łańcuchu dostaw czy bioróżnorodności.
Zadania z obszaru zrównoważonego rozwoju są w Enerdze sprężone z dyrektywami czy rekomendacjami unijnymi. Wprowadzone zostały środki, które umożliwiają spełnienie wymagań Europejskich Standardów Raportowania Niefinansowego (ESRS). Ponadto zgodnie z europejską Taksonomią UE zidentyfikowano i wdrażano inicjatywy, które przyczyniają się do ochrony środowiska i przeciwdziałają zmianom klimatycznym.