Wykryte zimą w RPA podwarianty mutacji Omikron: BA.4 i BA.5 już szerzą się w USA i w Europie. Wiadomo, że rozprzestrzeniają się szybciej niż inne warianty. Naukowcy uważają też, że mogą omijać odpowiedź przeciwciał, wytworzonych przez organizm po szczepieniu lub przejściu zakażenia.
Czytaj więcej
Nowe warianty BA.4, BA.5 oraz BA.2.12.1 będą wyjątkowo zakaźne i jeszcze szybciej omijające odporność uzyskaną po szczepieniu lub po przechorowaniu COVID-19. Naukowcy biją na alarm.
Z dotychczasowych badań wynika, że objawy zakażenia nowymi podwariantami Omikronu najczęściej przypominają zwykłe przeziębienie. Według ekspertów większość objawów jest taka sama jak w przypadku innych mutacji koronawirusa: zatkany nos, bóle mięśni, gardła, głowy, katar, kaszel i ogólne osłabienie.
Nowy wariant atakuje zwłaszcza górne drogi oddechowe, ale są też dwa ważne objawy tej infekcji, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Chodzi o utratę węchu i szum w uszach.
Okazuje się, że 19 proc. osób, które ostatnio zachorowały na COVID-19 miało problemy z węchem i z uszami. Objaw ten, według opisu rekonwalescentów pojawia się i znika, może być łagodny lub umiarkowany, ale może też utrzymywać się tygodniami a nawet miesiącami.