Szybkie wejście ukraińskich uchodźców na polski rynek pracy sprawiło, że dochody ich gospodarstw domowych już w 80 proc. pochodzą z pracy zarobkowej, w tym także pracy zdalnej na Ukrainie- podkreśla dr Aleksander Łaszek, ekonomista i starszy menedżer w firmie Deloitte, komentując jej analizę wpływu uchodźców z Ukrainy opracowaną dla UNHCR. Wprawdzie nie są dostępne dokładne dane dotyczące zatrudnienia i wydatków Ukraińców w Polsce, ale wykorzystując dostępne statystyki, wyniki badań i modele makroekonomiczne, eksperci Deloitte szacują, że w ubiegłym roku zasilili oni polski budżet o 15-20 mld złotych z różnego rodzaju podatków (VAT, PIT,CIT) i składek.
Czytaj więcej
Branży przewozu osób w Polsce grozi zapaść. Wszystko przez przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo, a w praktyce mogą obrócić się przeciwko pasażerom.
Uchodźcy z Ukrainy więcej konsumują
W dużej mierze przyczyniły się do tego przychody z pracy, bo jak szacują autorzy analizy, w Polsce pracuje obecnie od 225 do 350 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Wprawdzie często pracują poniżej swoich kwalifikacji zarabiając płacę minimalną, ale - jak zaznacza Aleksander Łaszek - ich wkład do polskiego PKB zwiększają też dochody z pracy na Ukrainie (część uchodźców pracuje zdalnie dla ukraińskich pracodawców). Znaczenie mają transfery z zagranicy, bo część uchodźców korzysta też ze swoich kont w ukraińskich bankach.
Czytaj więcej
Mimo zamknięcia transportu lotniczego mieszkańcy Ukrainy nie przestali latać. Wykorzystują do tego głównie Polskę.
Natomiast wyższa wśród Ukraińców skłonność do konsumpcji przekłada się na większe wpływy podatkowe. Według wyliczeń Deloitte, w ubiegłym roku uchodźcy z Ukrainy podwyższyli PKB Polski o 0,7-1,1 proc. Nie widać z kolei negatywnego wpływu uchodźców na wzrost bezrobocia czy poziom wynagrodzeń w Polsce. Jak przewidują eksperci Deloitte, ten pozytywny wpływ uchodźców z Ukrainy na polską gospodarkę będzie rósł, wraz z poprawą ich produktywności i zapuszczaniem korzeni w Polsce. W dłuższej perspektywie będą zwiększać polski PKB o 0,9-1,35 proc. rocznie.