„Nowe złoże komercyjne znajduje się na Pustyni Wschodniej; jego zapasy wynoszą według minimalnych ocen ponad 1 milion uncji. Stopień pozyskania złota ze złoża wynosi 95 procent, co jest jednym z najwyższych tego typu (na świecie -red). Inwestycje w złoże przekroczą w ciągu dekady miliard dolarów" - głosi komunikat ministerstwa ropy i zasobów naturalnych, otrzymany przy agencję RIA Nowosti.
Złoto zostało znalezione na obszarze, na który koncesję ma państwowa firma Shalateen. Założy ona spółkę wydobywczą wraz z Zarządem Surowcami Naturalnymi Egiptu. Będzie to trzecia egipska firma zajmująca się eksploatacją krajowych zasobów złota.
Egipskie władze zapowiedziały, że w związku z odkryciem, w przygotowaniu jest program rozwoju branży wydobywczej w Egipcie. Kair chce przyciągnąć w najbliższym roku 375 mln dol. zagranicznych inwestycji. A do 2030 r osiągnąć poziom 700 mln dol. - 1 mld dol.
Rząd, w związku z pandemią, przedłużył do 15 września termin przyjmowania wniosków na pierwszą aukcję na wydobycie złota ze złoża Pustyni Wschodniej. Pod młotek ma trafić działki o powierzchni do 160 km kw. Cały złotonośny obszar wystawiony na aukcję liczy 56 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zwycięskie firmy będą za wydobyte złoto płacić Egiptowi podatki i tantiemy (royalty).
Pustynia Wschodnia (Arabska) stanowi północno-wschodnią część Sahary. Zajmuje obszar między Nilem a Morzem Czerwonym. Jej zachodnia część jest piaszczysto-żwirowa i gruzowa, a wschodnia – kamienista. Na południu przechodzi w Pustynię Nubijską.