Proponowane przepisy narzucą jedne z pierwszych regulacji dotyczących AI w USA. Jednak Gavin Newsom uważa, że projekt ustawy może stłumić innowacyjność i skłonić twórców AI do opuszczenia stanu Kalifornia, którego jest gubernatorem.
Senator Scott Wiener, który jest autorem projektu ustawy, powiedział, że weto gubernatora pozwala firmom na kontynuowanie rozwoju „niezwykle potężnej technologii” bez żadnego nadzoru rządowego.
Czytaj więcej
Niemal połowa polskich firm uważa, że rozwiązania oparte na AI nie wpływają w odczuwalnych sposób na ich wyniki. Nie widzą w niej szansy na swój rozwój. Tylko co piąta uważa AI za pomocną w przetrwaniu w swojej branży.
Projekt ustawy wymagał, aby najbardziej zaawansowane modele AI przeszły testy bezpieczeństwa. Projekt ustawy zmusiłby także twórców do upewnienia się, że ich technologia zawiera tzw. wyłącznik awaryjny, który umożliwiłby odizolowanie i skuteczne wyłączenie systemu AI, gdyby stał się zagrożeniem. Ustanowiłby również obowiązkowy oficjalny nadzór nad rozwojem tzw. modeli granicznych – czyli najpotężniejszych systemów AI.
Projekt ustawy „nie bierze pod uwagę czy system AI jest wdrażany w środowiskach wysokiego ryzyka, obejmuje podejmowanie kluczowych decyzji lub wykorzystuje poufne dane” – uważa tymczasem gubernator Newsom. „Zamiast tego ustawa stosuje rygorystyczne standardy nawet do najbardziej podstawowych funkcji — o ile duży system je wdraża” — napisał w oświadczeniu, wyjaśniając przyczynę weta.