Rosyjski oligarcha obłożony sankcjami gwiazdą COP28. Promuje "Park Plejstoceński"

W eleganckim pawilonie na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju Andriej Mielniczenko zaprezentował projekt przywrócenia fragmentu rosyjskiego ekosystemu sprzed 14 tys. lat.

Publikacja: 03.12.2023 15:32

Rosyjski oligarcha obłożony sankcjami gwiazdą COP28. Promuje "Park Plejstoceński"

Foto: Bloomberg

I automatycznie stał się gwiazdą konferencji. Jak na razie jednak jednak raczej szkodzi klimatowi, niż pomagał w jego ochronie. Ale stąd są pieniądze. Do Mielniczenki należy EuroChem Group AG, jeden z największych na świecie producentów nawozów, oraz Suek JSC, największy rosyjski producenta węgla energetycznego — informuje Bloomberg.

Nie CO2, tylko metan

Jego pomysł, to przeciwdziałanie emisjom metanu, czyli gazu znacznie bardziej toksycznego i szkodliwego dla środowiska, niż dwutlenek węgla. Tymczasem miliardy ton metanu są uwięzione w rozległej tundrze Rosji i stopniowo przedostają się do atmosfery. Według naukowych teorii przywrócenie ekosystemu epoki lodowcowej na Syberii mogłoby rzeczywiście spowolnić jego uwalnianie. I Andriej Mielniczenko, promuje teraz projekt powstrzymania emisji metanu z topniejącej wiecznej zmarzliny na Syberii i odtworzenie ekosystemu z czasów, kiedy to mamuty grasowały po tundrze. W Dubaju Mielniczenko postawił pawilon, o powierzchni 160 metrów kwadratowych w tzw. zielonej strefie szczytu. na gigantycznych ekranach pojawiają się we mgle zwierzęta z epoki lodowcowej. Potem mgła rozwiewa się, odsłaniając kroczące przez tundrę mamuty, renifery, dzikie konie i piżmowoły, a także lwy i wielbłądy. Narrator wyjaśnia to, co dzieje się na ekranie po arabsku, rosyjsku i angielsku.

A potem pojawia się napis: „Fundacja Andrieja Mielniczenki promuje i wspiera wdrażanie NBS (czyli rozwiązań opartych na przyrodzie) na całym świecie” .

Wspiera klimat i proponuje

Na mapie wystawy towarzyszącej konferencji rosyjski pawilon jest oznaczony, wyłącznie jako „Andrij Melnichenko”, a jego fundacja wymieniona jako „wspierająca klimat” na oficjalnej stronie internetowej COP28. Według programu oligarcha pojawi się w Dubaju osobiście i 5 grudnia ma przemawiać na konferencji COP28. Poprowadzi także panel na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych , wezmą w nim udział wyłącznie rosyjscy urzędnicy o naukowcy.

Dla krajów BRICS plus z kolei ma propozycję nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji z rozwiązań opartych na przyrodzie. Plan, jego zdaniem, mógłby zostać wdrożony podczas szczytu BRICS plus w Rosji w 2024 r., można przeczytać w tekście podpisanym przez Adrieja Mielniczenkę i pochodzącym z niedawnego artykułu redakcyjnego opublikowanego w angielskojęzycznym dubajskim dzienniku „Khaleej Times”.

Andrij Mielniczenko, którego majątek szacowany jest na ponad 17 miliardów dolarów, jest obywatelem Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Został ukarany sankcjami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych po tym, jak pojawił się na telewizyjnym spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem, podczas którego próbował usprawiedliwić wojnę rosyjskiej elicie biznesowej kilka godzin po wysłaniu wojsk do Ukrainy.

Krowy kałmuckie i konie jakuckie

Mielniczenko, który otwarcie krytykuje sankcje UE nałożone na niego po inwazji na Ukrainę, na początku tego roku został partnerem rosyjskiego Parku Plejstoceńskiego. Obiekt o powierzchni 20. kilometrów kwadratowych, którego nazwa została zainspirowana Parkiem Jurajskim, istnieje już od ponad dekady, a wcześniej był sponsorowana przez inne rosyjskie firmy, w tym firmę producenta diamentów, Alrosa PJSC.

Naukowcy stojący za Parkiem Plejstoceńskim twierdzą, że wypas zwierząt, takich jak konie jakuckie i krowy kałmuckie, które obecnie tam przebywają, mogą wspomagać rośliny, które pochłaniające CO2 . A Mielniczenko sfinansował przeniesienie 14 piżmowców do Parku, który w ciągu najbliższych lat ma się powiększyć 10-krotnie w nadchodzących latach planuje 10-krotne powiększenie jej powierzchni. Przed rosyjską inwazją Parki Plejstoceński współpracował z amerykańskimi Colossal Laboratories and Biosciences i wspólnie planowano wskrzeszenie mamuta włochatego.

I automatycznie stał się gwiazdą konferencji. Jak na razie jednak jednak raczej szkodzi klimatowi, niż pomagał w jego ochronie. Ale stąd są pieniądze. Do Mielniczenki należy EuroChem Group AG, jeden z największych na świecie producentów nawozów, oraz Suek JSC, największy rosyjski producenta węgla energetycznego — informuje Bloomberg.

Nie CO2, tylko metan

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu