„Ten superkomputer umożliwi rosyjskim naukowcom uniwersyteckim, studentom i doktorantom tworzenie konkurencyjnych modeli sieci neuronowych. Studenci będą mogli dotknąć najbardziej zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji” – zapowiedział Wiktor Sadowniczyj, rektor Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Łomonosowa, podczas uruchomienia urządzenia (cytat za TASS - przyp. red.).
Magiczne wyrocznie po rosyjsku
Mówiąc o rozwoju sieci neuronowych na świecie, Sadowniczyj zwrócił uwagę na zdolność modelu ChatGPT do uczenia się na podstawie pytań zadawanych przez użytkowników. Za pomocą tego chatbota powstało już kilka sztuk teatralnych. Inny rodzaj modelu językowego umożliwia manipulowanie robotami.
Rektor Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego zwrócił także uwagę na niemożność przewidzenia wszystkich konsekwencji upowszechnienia się modeli sieci neuronowych.
Czytaj więcej
Unia Europejska uruchomiła superkomputer Leonardo, drugi najszybszy komputer w Europie i czwarty na świecie. Pozwoli on przewidywać klęski żywiołowe i zagrożenie pandemią. Za rok najszybszy komputer na świecie ruszy w Niemczech.
"Dla niespecjalisty są to jakieś magiczne wyrocznie. Wydaje się, że wiedzą wszystko i o wszystkich. Trudno jednak w pełni przewidzieć ich sukces i ocenić (...) ryzyko wdrożenia. Jest to równie trudne jak przewidywanie nowych technologii” – podsumował rektor Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.