Czerepiennikow studiował na Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym im. Baumana na wydziale bezpieczeństwa informacji; ukończył też Moskiewski Państwowy Uniwersytet Inżynierii Lądowej, przypomina gazeta Kommersant.
Cyfrowy guru Rosji
W 2005 roku Anton Czerepiennikow założył firmę Osnowa Lab, która opracowywała programy do poszukiwań różnych wydarzeń. W2014 roku wszedł do biznesu e-sportowego i wraz z partnerami założył Virtus.pro i uruchomił holding e-sportowy ESforce (obecnie należący do portalu społecznościowego Wkontakcie).
W latach 2017-2018 Anton Czerepiennikow założył holding Cytadela, w skład którego wchodzili twórcy systemów do wyszukiwania operacyjnego i bezpieczeństwa informacji. Do końca 2018 r. w holdingu znajdowało się 5 z 7 firm, które rosyjskie ministerstwo rozwoju cyfrowego zarekomendowało do opracowania narzędzi do wykonania tzw. ustaw Jarowoj (od nazwiska deputowanej, która je odczytała w parlamencie). Ustawy z 2018 r zwiększyły kontrolę rosyjskich służb nad obywatelami kraju, dając dostęp, m.in. do danych operatorów komórkowych i internetowych.
W grudniu 2018 roku Czerepiennikow powołał wieloprofilową grupę informatyczną X-Holding, do której przeniósł wszystkie istniejące i nowe aktywa z zakresu IT, produkcji serwerów i systemów przechowywania danych: łącznie 23 spółki.
W 2020 roku Czerepiennikow po raz kolejny przeniósł 100 proc. holdingu ICS do holdingu USM miliardera Aliszera Umanova (jeden z najbogatszych Rosjan, od rosyjskiej agresji na Ukrainę objęty sankcjami Zachodu - red, jego europejskie i amerykańskie aktywa są zamrożone -red) w zamian za 10 proc. YueSeM Telecom (który jest właścicielem MegaFon - największy operator komórkowy Rosji kontrolowany przez struktury Usmanowa -red) ). Anton Czerepennikow zachował stanowisko prezesa ICS Holding, stanowiska w spółkach zależnych, a także objął stanowisko dyrektora operacyjnego YueSam Telecom i dołączył do rad dyrektorów USM i MegaFon.