Pandemia Covid-19 była wstrząsem dla turystyki na całym świecie. Niemiecka branża turystyczna została mocno dotknięta przez lockdowny oraz inne obostrzenia ograniczające podróże i swobodne przemieszczanie się. Dopiero od zeszłego roku sytuacja zaczyna się normalizować, także w Niemczech, gdzie, jak podaje niemiecki urząd statystyczny, nocowało w zeszłym roku 68,1 mln gości z zagranicy. Wkład turystów z Polski w tej liczbie to 3 635 729 osób, co jest historycznym rekordem. Bieżący sezon zapowiada się dla Niemiec nader korzystnie. Branża turystyczna liczy znów na rekordową liczbę noclegów.
Czytaj więcej
Ponad 2000 euro podatku i kary za złamanie przepisów zapłaci mieszkaniec Niemiec, który chciał zrobić w Polsce zapasy paliwa.
Bawaria nadal na topie
Niemcy są głównym celem ponad 50% wyjazdów zagranicznych naszych rodaków. Do takiego wniosku można dojść na podstawie statystyki opracowanej przez niemiecką agencję turystyczną na zlecenie Federalnego Ministerstwa ds. Gospodarki i Klimatu. Na drugim miejscu jest Hiszpania, a następnie Wielka Brytania i Turcja. Polacy podróżują głównie samochodem (64%), podczas gdy podróże samolotem to zaledwie 7%. Preferując samochód jako środek lokomocji, polscy turyści wybierają na wakacyjne wyjazdy stosunkowo nieodległe kraje ościenne.
Bawaria, która jest nie tylko magnesem dla turystów z Polski, ale ogólnie najczęściej odwiedzanym turystycznie regionem w Niemczech, jest celem podróży dla aż 18,8% turystów z Polski, którzy odwiedzają Niemcy. Natomiast Monachium jest drugim najbardziej preferowanym niemieckim miastem, zaraz po Berlinie. W 2022 roku stolicę Niemiec zdecydowało się odwiedzić prawie 13% wyjeżdżających do Niemiec Polaków. Wzrost znaczenia naszych rodaków w niemieckiej turystyce jest szczególnie widoczny właśnie w tym mieście, gdzie jeszcze w 2019 roku Polacy byli dopiero 11. najliczniejszą grupą turystów. W 2022 zajęli 8. miejsce, podczas gdy w pierwszym kwartale 2023 roku byli już na 5. pozycji.
– Podczas gdy liczba gości i noclegów w 2022 roku nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed koronawirusa, liczba noclegów gości z Polski była nawet znacznie powyżej poziomu z 2019 roku – stwierdził rzecznik prasowy spółki Visit Berlin Christian Tänzler, odpowiadając na pytanie Deutsche Welle.