W III kwartale br. Komisja Europejska przedstawi nowelę dyrektywy – Prawo do naprawy. Cel? Wydłużenie cyklu użytkowania elektroniki i ograniczenie elektrośmieci. W tym kontekście można mówić o rewolucji. Producenci sprzętu RTV i AGD będą zobowiązani bowiem, aby urządzenia były łatwe do naprawy przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi, a także, by miały wymienne części.
Większość chce napraw
Unijne przepisy dotyczą wielu sprzętów, ale to smartfony stały się symbolem zmian. Producenci zarzucają nas co roku nowymi modelami, jednocześnie uniemożliwiając jakiekolwiek ingerowanie w sprzęt. Do niedawna niemożliwa była nawet samodzielna wymiana baterii. – Odrobina krzemu i całe mnóstwo plastiku: współczesne produkty konsumenckie z segmentu technologii potrafią wzbudzić zachwyt, ale równie często doprowadzają nas do szału – mówi Szeran Millo, prezes Symetrii, firmy, która zajmuje się projektowaniem doświadczeń klienta.
Eksperci podkreślają, że producenci nie zawsze ułatwiają użytkownikom przedłużanie cyklu życia urządzeń. Janne Korpela, country manager Swappie w Polsce (firma zajmuje się odnawianiem używanych smartfonów), wskazuje, że części zamienne mogłyby być łatwiej dostępne. Obecnie bowiem zdarza się, że klient musi kupić nowy aparat, gdy tylko jeden element starego jest uszkodzony lub zużyty.
– Nasze doświadczenie w odnawianiu smartfonów pokazuje, że czas życia tych urządzeń można z powodzeniem wydłużyć nawet trzykrotnie – przekonuje.
Badania Kantara pokazują, że 87 proc. Polaków wymienia telefon na nowy w ciągu maksymalnie trzech lat od jego zakupu. To m.in. efekt awaryjności niektórych komponentów urządzeń mobilnych np. baterii czy ekranu. Członkowie kampanii Right to Repair, która zrzesza 80 firm i organizacji z 16 krajów, postulują, by produkty projektowane były nie tylko pod kątem wydajności, ale także trwałości oraz możliwości demontażu i naprawy. „Naprawa powinna być przystępna cenowo i powszechna. Nie powinna kosztować więcej niż zakup nowego urządzenia” – piszą przedstawiciele koalicji na swojej stronie internetowej.