Nadspodziewanie dobre wyniki. Rekordowe zyski i marże firm

Przedsiębiorstwa wykorzystały ubiegłoroczną koniunkturę najlepiej jak można było, uzyskując nadspodziewanie dobre wyniki. Ale 2022 rok może przynieść pogorszenie ich kondycji – ostrzegają ekonomiści.

Publikacja: 23.03.2022 21:00

Nadspodziewanie dobre wyniki. Rekordowe zyski i marże firm

Foto: Adobe Stock

Przychody przedsiębiorstw niefinansowych w 2021 r. wzrosły aż 23 proc. w porównaniu z 2020 r., a zysk netto niemal się podwoił (wzrost ponad 91,4 proc.) i sięgnął rekordowych 222,5 mld zł – wynika ze środowych danych GUS. – Biznes odrobił straty z 2020 r., i to z nawiązką – komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Na korzystnej fali

– Rok 2021 r. przyniósł odbudowę popytu po pandemii, silnie wzrosła aktywność gospodarcza, co było korzystne dla polskich firm – wyjaśnia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Dodatkowo doszło do odblokowania mechanizmów cenowych na rynku, firmy mogą dostosowywać poziom swoich cen do rosnących kosztów.

Przy tak silnym popycie i inflacji możliwe było też uzyskiwanie wyższych marż. Jak podaje GUS, rentowność netto przedsiębiorstw skoczyła średnio do 5,6 proc., czyli do poziomu niewidzianego od dwóch dekad.

Ważne, że poprawę tego wskaźnika zanotowano w niemal wszystkich branżach. Także tych mocno dotkniętych przez pandemię – np. w zakwaterowaniu i gastronomii rentowność skoczyła z minus 7,7 proc. w 2020 r. do plus 5,3 proc. w 2021 r., a w handlu – z 2,5 do 3,8 proc.

Ekonomiści zaznaczają, że do tak zaskakująco dobrych wyników, przyczynić się też mogły zdarzenia jednorazowe, takie jak rozliczenie tarcz antykryzysowych z korzyścią dla firm.

I pewna wstrzemięźliwość jest chodzi o wydatki prorozwojowe. Co prawda, nakłady inwestycyjne wzrosły realnie o 7,3 proc., a nominalnie o 11,4 proc., jednak po załamaniu i dołku inwestycyjnym w 2020 r. można się było spodziewać większego odbicia. Jeszcze gorzej, że – jak wynika z danych GUS – w tak kluczowej branży jak energetyka nakłady w 2021 r. spadły o 4,2 proc. wobec spadku o 10,9 proc. w 2020 r.

Tak różowo nie będzie

Pytanie, czy uda się to powtórzyć także w 2022 r. – Przyszłość nie wygląda tak różowo – odpowiada Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Perspektywy wzrostu PKB na 2022 r. nie są tak dobre jak w 2021 r., za to przed nami widmo rosnących kosztów, w tym cen surowców energetycznych. Dodatkowo będziemy mierzyć się ze skutkami gospodarczymi wojny w Ukrainie – wylicza Rybacki. – Niestety, niepewność, jaką przyniosła ta wojna, może kolejny raz poważnie zachwiać rozwojem polskich firm i w 2022 r. będziemy znowu obserwować spadki przychodów i rentowności – dodaje Mariusz Zielonka.

– Na pewno będzie dużo trudniej – mówi też Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. – Choć możliwe, że będzie tu widać duże zróżnicowanie wyników w poszczególnych branżach – podkreśla.

Przykładowo, jeśli chodzi o produkcję artykułów żywnościowych i innych pierwszej potrzeby, raczej można się spodziewać dobrych wyników. Za to budownictwo ma słabsze perspektywy. – Ta branża w 2021 r. osiągnęła wysoką rentowność niesiona niskimi stopami procentowymi oraz dostępnością kredytów. W 2022 r. będzie zaś jedną z tych, które będą doświadczać trudności, miejmy nadzieję przejściowych, związanych z odpływem pracowników z Ukrainy, a także zacieśnianiem polityki monetarnej, a co za tym idzie, zmniejszonym popytem na kredyty – analizuje Zielonka.

Duża niepewność

Niezbyt korzystnie wyglądają też perspektywy, jeśli chodzi o inwestycje przedsiębiorstw. – Z jednej strony należałoby spodziewać się wzrostu nakładów rozwojowych, bo firmy muszą inwestować w automatyzację procesów biznesowych, logistykę, poprawę efektywności energetycznej i szeroko rozumianą zieloną transformację – mówi Maliszewski.

Ale z drugiej strony, takim decyzjom nie sprzyja otoczenie makroekonomiczne. – W warunkach wojny, ryzyka spowolnienia wzrostu gospodarczego i pogorszenia koniunktury na świecie i Polsce, choćby z tytułu rosnących kosztów surowców energetycznych, perspektywy inwestycyjne przedsiębiorstw obarczone są dużą niepewnością – zaznacza Maliszewski.

Przychody przedsiębiorstw niefinansowych w 2021 r. wzrosły aż 23 proc. w porównaniu z 2020 r., a zysk netto niemal się podwoił (wzrost ponad 91,4 proc.) i sięgnął rekordowych 222,5 mld zł – wynika ze środowych danych GUS. – Biznes odrobił straty z 2020 r., i to z nawiązką – komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Na korzystnej fali

Pozostało 91% artykułu
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii