Porozumienie dotyczące budowy gazociągu Sojuz Wostok zostało podpisane pomiędzy Gazpromem a rządem Mongolii już w grudniu 2019 roku. W kwietniu 2021 roku zaakceptowano studium wykonalności projektu, który wtedy nazywany był Siła Syberii 2.
Gazprom poinformował, że rurociąg dostarczy do Chin przez Mongolię do 50 miliardów metrów sześciennych lub 1,8 biliona stóp sześciennych rosyjskiego gazu ziemnego rocznie.
Według informacji agencji Bloomberg, jeśli plany dotyczące gazociągu zostaną zrealizowane, może to być największa w historii umowa Gazpromu z Chinami. Projekt te nam pomóc Rosji przezwyciężyć międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę.
Jednak, jak przypomina agencja, Zachód nie zakazał importu rosyjskiej ropy i gazu. Europa kupuje około 40 procent całego potrzebnego jej gazu ziemnego z Rosji i mimo inwazji nie zablokowała tych dostaw.
Tymczasem Chiny unikają krytyki wkroczenia Rosji na Ukrainę i nie nazwały działań Moskwy inwazją. Chiny są największym partnerem handlowym Rosji w eksporcie i imporcie, a w 2020 roku kupiły jedną trzecią rosyjskiego eksportu ropy naftowej - przypomina Reuters, dodając, że Chiny eksportują do Rosji produkty takie jak telefony, zabawki i odzież.