Pierwszego dnia 2021 roku amerykańscy senatorowie stosunkiem głosów 81 do 13 odrzucili weto prezydenta Donalda Trumpa. Wcześniej, w poniedziałek 28 grudnia, 322 członków Izby Reprezentantów zagłosowało również za odrzuceniem weta (87 było przeciw). W ten sposób weszła w życie ustawa o budżecie wojskowym USA o wartości 740 miliardów dolarów.
W budżecie na 2021 r. zapisane zostały rozszerzone sankcje na rosyjskie gazociągi eksportowe „Nord Stream 2” i „Turkish Stream” (Turecki Potok - druga nitka). Ograniczenia obejmują usługi „testowania, inspekcji i certyfikacji” koniecznych do uruchomienia gazociągów.
Pod koniec grudnia Nord Stream 2 AG - szwajcarska spółka Gazpromu - poinformowała o ukończeniu układania 2,6 km rur w niemieckiej strefie przybrzeżnej. Układanie odbywało się za pomocą barki kotwicznej „Fortuna”, której pomagał statek „Baltic Researcher” Rosyjskiej Morskiej Służby Ratowniczej.
Na 15 stycznia Rosjanie zapowiedzieli rozpoczęcie układania ostatnich 157 km w wodach Danii. Wszystkie zaangażowane statki pływają pod rosyjską banderą, ale wymagają wsparcia technicznego i logicznego oraz certyfikacji ze struktur unijnych.
Dlatego rosyjskie media i eksperci podkreślają, że odrzucenie weta Trumpa jeszcze bardziej utrudni Rosji sfinalizowanie coraz bardziej drożejącego projektu, który jest trzecią w ciągu sześciu lat próbą ominięcia Ukrainy. Projekt jest opóźniony o rok. Oficjalny koszt to 9,5 mld euro.