Ich wartość skoczyła o 63 proc. do 5,63 bln dolarów, przekroczyła pierwszy raz pułap 5 bilionów i z łatwością przebiła dotychczas rekordową sumę 4,42 bln osiągniętą w 2007 r., w ostatnim roku przed światowym kryzysem finansowym - podała firma Dealogic na podstawie danych do 16 grudnia. Łączne umowy w USA zwiększyły się niemal dwukrotnie do 2,61 bln dolarów, w Europie nastąpił ich skok o 47 proc. do 1,26 bln, a w Azji-Pacyfiku o 37 proc. do 1,27 bln. Duża dostępność do środków finansowych wpłynęła na wzrost transakcji private equity; było ich dwukrotnie więcej, osiągnęły rekordową wartość 985,2 mld dolarów - podała Dealogic.
Czytaj więcej
Wysokie wyceny nie zniechęcają kupujących. Największą aktywność widać w nowych technologiach.
Największe transakcje w roku - fuzję AT&T z Discovery za 43 mld dolarów i kupno Medline Industries za 34 mld - - ogłoszono w I półroczu. Tempo zawierania takich transakcji nie malało w drugiej połowie roku. 21 listopada fundusz KKR zrobił wstępne podejście pod Telecom Italia wyceniając go na 40 mld włącznie z długiem. Gdyby doszło do transakcji, byłaby największa w Europie i druga na świecie.
Technologia i ochrona zdrowia, na które zwykle przypada największa część tego rynku, dominowały również w kończącym się roku. Miał na to wpływ popyt odroczony z 2020 r., kiedy tego rodzaju transakcje zmalały do poziomu najniższego w ostatnich 3 latach na skutek finansowych konsekwencji pandemii - pisze Reuter.
W tym roku firmy przystąpiły do gromadzenia środków finansowych poprzez emisję akcji lub obligacji, duże podmioty wykorzystywały szalejące rynki kapitału akcyjnego do używania na nich własnych akcji jako waluty do kupowania udziałów, a potentaci finansowi zasilali spółki giełdowe. Ponadto, solidne wyniki firm i generalnie dobre prognozy gospodarcze upewniły prezesów, by zawierali duże umowy mimo potencjalnych przeciwności w rodzaju nacisków inflacyjnych.