Wydatki na ochronę środowiska we wszystkich krajach UE wyniosły ponad 270 mld euro, czyli ok. 2 proc. PKB – oszacował ostatnio unijny urząd statystyczny Eurostat.
To wydatki poniesione przez rządy, korporacje i gospodarstwa domowe na ograniczanie zanieczyszczeń (m.in. powietrza i wody), gospodarkę odpadami i ściekami, ochronę bioróżnorodności, a także działania B+R czy edukacyjne. Za to w zakres danych zbieranych przez Eurostat nie wchodzą takie działania jak produkcja energii ze źródeł odnawialnych czy efektywność energetyczna.
Największy udział w łącznych wydatkach mają korporacje – to łącznie ok. 57 proc. Przy czym chodzi tu zarówno o tzw. przedsiębiorstwa komunalne, jak i firmy prywatne, które ograniczają skutki swojej działalności dla środowiska (np. rafinerie oczyszczające spaliny). Wydatki gospodarstw domowych (głównie w postaci płatności za odbiór śmieci i oczyszczanie ścieków) stanowią ok. 21 proc.
Na bieżące potrzeby
Eurostat nie podał w danych za 2020 r. dla poszczególnych krajów. Z danych GUS za 2019 r. wynika jednak, że w Polsce wydatki na ochronę środowiska sięgnęły łącznie 65,3 mld zł (czyli ok. 15 mld euro), co stanowiło 3,1 proc. PKB. Największy udział w tych kosztach – ok. 2/3 – mają gospodarstwa domowe (49 mld zł). Za to wedle danych Eurostatu za 2018 r. łączne wydatki w 2018 r. w Polsce wyniosły ledwie 1,9 proc.