Polacy kupują sprzęt IT

Duży wpływ na wyniki dystrybutorów elektroniki i komputerów będą miały nowe regulacje o tzw. odwróconym VAT, które wejdą w życie od 1 lipca.

Publikacja: 18.05.2015 22:00

Duży wpływ na wyniki dystrybutorów sprzętu IT będą miały nowe regulacje, tzw. odwrócony VAT, które w

Duży wpływ na wyniki dystrybutorów sprzętu IT będą miały nowe regulacje, tzw. odwrócony VAT, które wejdą w życie od 1 lipca.

Foto: Fotorzepa/Robert Wójcik

Wyniki giełdowych dystrybutorów sprzętu IT pokazały, że Polacy wciąż kupują elektronikę i komputery. Dynamiki nie są jednak imponujące.

Zwyżki w I kwartale nie przekraczały kilku procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Trzej najwięksi gracze sektora, czyli: AB, Action i ABC Data, zaraportowali co prawda znacznie większe dynamiki, ale dzięki szybko rosnącej sprzedaży eksportowej.

Wrocławski lider

W pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedaż grupy Action była o 6 proc. większa niż rok wcześniej, AB aż o 25,5 proc., a ABC Daty o 15,1 proc. Zysk netto pierwszej firmy spadł jednak o 31,3 proc., podczas gdy drugiej wzrósł o 27,4 proc., a trzeciej aż o 89,6 proc. W przypadku Action wyniki okazały się znacznie poniżej oczekiwanych przez rynek. Z kolei dane finansowe AB i ABC Daty wypadły powyżej oczekiwań.

– Wyceny rynkowe bardzo szybko zareagowały na raporty kwartalne. AB i ABC Data zyskały na wartości, a Action, które zawiodło, zapłaciło za to sporą przeceną (przekroczyła 10 proc. – red.) – zauważa Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Specjaliści oczekują, że bieżący kwartał nie przyniesie przetasowań w rankingu giełdowych dystrybutorów sprzętu IT. – Spodziewam się, że na rynku będą panowały podobne tendencje jak w pierwszych miesiącach roku – oznajmia z kolei Czachor.

Czynnikiem, który może mieć strategiczne znaczenie dla rezultatów dystrybutorów IT, będą nowe, wchodzące w życie od 1 lipca przepisy o tzw. odwróconym VAT. Po zmianach to nabywcy, a nie sprzedawcy, będą odprowadzać wspomniany podatek. Rozwiązanie będzie dotyczyć handlu smartfonami, tabletami, notebookami, laptopami oraz konsolami do gier. Nowe regulacje obejmą transakcje powyżej 20 tys. zł.

Zwycięzcy i przegrani

– W krótkim terminie należy się liczyć z tym, że obroty dystrybutorów nieco spadną. W dłuższym terminie zmiany przepisów powinny jednak doprowadzić do oczyszczenia rynku z nieuczciwych graczy. To powinno działać na korzyść podmiotów, które postępują fair i płacą podatki – mówi Zbigniew Porczyk, analityk Trigon DM.

Zwraca uwagę, że w przypadku branży stalowej efekty zmian regulacyjnych ujawniły się w wynikach firm ze sporym opóźnieniem, które sięgało nawet trzech, czterech kwartałów. Nie chce spekulować, które spółki najwięcej skorzystają na zmianach w VAT, a które stracą.

Zdaniem Marka Czachora odwrócony VAT mocno zmieni rynek dystrybucji sprzętu IT w naszym kraju. – Duzi gracze są od dawna na świeczniku. Myślę, że więcej powodów do niepokoju mogą mieć firmy z drugiej lub trzeciej ligi – wskazuje. W jego ocenie wycena rynkowa Action prawdopodobnie uwzględnia już wszystkie negatywne informacje, które trafiły na rynek przy okazji raportu za I kwartał.

– W przypadku kursu AB widzę jeszcze potencjał do wzrostów – stwierdza. Jeśli chodzi o ABC Datę, to zdaniem przedstawiciela Erste Securities inwestorzy przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnych będą woleli poczekać na wyniki za II kwartał, które potwierdzą albo zanegują wydarzenia z pierwszych trzech miesięcy roku.

Jakub Viscardi, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Widać wyraźny kontrast pomiędzy AB i Action, jeśli chodzi o działalność na polskim podwórku. Pierwsza z firm radziła sobie w I kwartale wyraźnie lepiej. Druga złapała lekką zadyszkę, czego wyrazem był wolniejszy wzrost obrotów oraz spadek marż. Kolejne kwartały pokażą, czy są to tylko chwilowe problemy. Należy się jednak liczyć z tym, że również wyniki za II kwartał mogą w przypadku Action być pod presją. Trudno oczekiwać, że będą lepsze od prezentowanych za pierwsze trzy miesiące.

To oznacza, że firma będzie musiała skorygować prognozę na 2015 r., co może zostać chłodno przyjęte przez rynek. Wszystko zależy od skali rewizji.

Inwestorzy giełdowi w kolejnych miesiącach z uwagą będą również czekać na informacje, jak na wyniki obu giełdowych firm wpłyną nowe centra dystrybucyjne, których budowa jest na ukończeniu. Dzięki nowoczesnym magazynom zdolności logistyczne AB i Action znacznie wzrosną. Technologiczne spółki będą jednak potrzebowały czasu, by w pełni wykorzystać nowe powierzchnie magazynowe i większe moce dotyczące wysyłek paczek do klientów. Chcą świadczyć usługi logistyczne dla zewnętrznych partnerów, również spoza branży IT. Same również myślą o poszerzeniu oferty poza elektronikę i sprzęt IT, co wydaje się ciekawą propozycją.

Wyniki giełdowych dystrybutorów sprzętu IT pokazały, że Polacy wciąż kupują elektronikę i komputery. Dynamiki nie są jednak imponujące.

Zwyżki w I kwartale nie przekraczały kilku procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Trzej najwięksi gracze sektora, czyli: AB, Action i ABC Data, zaraportowali co prawda znacznie większe dynamiki, ale dzięki szybko rosnącej sprzedaży eksportowej.

Pozostało 91% artykułu
Biznes
Najnowszy iPhone już dostępny w Rosji. Klienci sięgną głęboko do kieszeni
Biznes
Dyplomacja półprzewodnikowa. Tajwan broni się przed komunistycznym sąsiadem
Biznes
Francuska Riwiera opanowana przez Rosjan. Kwitnie korupcja i luksus
Biznes
Tak biznes pomaga powodzianom
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Elon Musk jest na dobrej drodze, aby zostać pierwszym na świecie bilionerem