W Polsce instalacje do produkcji energii i ciepła ma tylko około 10 proc. z działających ponad 4 tys. oczyszczalni – szacuje Rafał Lipiński, prezes Seen Holding. Jego zdaniem technologia sprzyja kolejnym inwestycjom, a dodatkowe możliwości ich realizacji stwarza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który oferuje dofinansowanie.
– Źródłem powstania zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła jest biogaz oraz wysuszone osady pościekowe, czyli paliwo alternatywne. Biogaz produkuje się w blisko połowie funkcjonujących oczyszczalni – mówi Rafał Lipiński.
Do tej pory na nowoczesne oczyszczalnie z produkcją energii decydowały się samorządy w aglomeracjach, ale także w miastach średniej wielkości, takich jak Nowy Sącz czy Siemiatycze. Są też przykłady współpracy w tym zakresie kilku samorządów, choćby Kalisza, Gołuchowa i Nowych Skalmierzyc. Utworzona przez nie Spółka Wodno-Ściekowa Prosna jest właścicielem grupowej oczyszczalni ścieków w Kucharach w gminie Gołuchów.
– Gdy okazało się, że produkcja energii w oczyszczalni w pierwszym etapie jej działania, czyli od 2009 r., jest efektywna, właściciele spółki zdecydowali o rozbudowie – wyjaśnia Jerzy Czuba, dyrektor oczyszczalni. – Po dwóch latach prac w marcu tego roku zakończyliśmy rozbudowę. I teraz łączna moc produkcyjna instalacji kogeneracyjnej wynosi 600 kW.
Współfinansowanie unijne
Wytwarzane w oczyszczalni ciepło pokrywa w pełni potrzeby oczyszczalni w tym zakresie, a w przypadku produkcji energii elektrycznej potrzeby są zaspokojone w około 60 proc.