Mariusz Janik

Mariusz Janik

Skrzynie i taborety. Najdroższe meble świata

Wiek, wyjątkowa technologia, nazwisko designera czy wyjątkowe surowce – kluczy do znalezienia mebli, które mogą z czasem zyskiwać na wartości, nie brakuje. I choć trudno określić przyszłą wartość konkretnego krzesła czy kredensu, to nad wyposażeniem swojego domu warto pomyśleć.

Klucz do pokoju w Ukrainie ukryty w Azji? Trudne mediacje Putina, Modiego i Jinpinga

O ile symbolicznie Kreml może dziś liczyć na wsparcie kilkudziesięciu krajów, o tyle realnie liczą się tylko dwa: Indie i Chiny. Czy Zachód może na nie wpłynąć, by zmusiły Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą?

Cypr upamiętnia 50 lat podziału wyspy: żałoba na południu, celebracja na północy

Dla cypryjskich Greków była to smutna rocznica, dla cypryjskich Turków – złoty jubileusz. Tak można określić nastroje towarzyszące tegorocznym obchodom 50-lecia podziału wyspy.

Wyścig po artefakty cyfrowej cywilizacji

Ceny niektórych starych gier komputerowych zaczynają osiągać niebotyczny pułap. I trudno się dziwić: to dziś obszar kultury popularnej, który staje się równoprawnym rywalem literatury czy muzyki na płytach.

Audio na wagę złota

Czas zainwestować w lepszy odtwarzacz – zdarza się powiedzieć każdemu miłośnikowi muzyki, który słyszy jakieś niepokojące dźwięki ze swojego zestawu audio. Wydawałoby się, że słowo „inwestycja” jest tu nie na miejscu: w końcu gramofon czy kolumna nie odpracują wydanych na nie pieniędzy. A może jednak?

Mariusz Janik: Nowe otwarcie branży wiatrowej. Jakie są postulaty firm

Im bardziej będziemy chcieli ulżyć rolnikom czy transportowcom, tym bardziej będzie rosnąć presja na redukowanie emisji w energetyce. OZE będą coraz ważniejszą linią frontu, nie tylko w klimatycznej batalii.

Mariusz Janik: Druga fala klimatycznej mobilizacji

Szturm na dotacje z „Czystego powietrza” i zmiany w programie „Stop smog” dają nadzieję, że oddolna transformacja klimatyczno-energetyczna nie straci impetu, a wręcz nabierze jeszcze większego.

Mariusz Janik: Ile atomu potrzebujemy?

Choć rząd nie zrezygnował z elektrowni atomowej w Choczewie, a nawet dał zielone światło dla budowy SMR-ów opartych na koncepcji koncernu Rolls-Royce – snuta wcześniej wizja programu budowy polskich elektrowni atomowych staje pod znakiem zapytania.

Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie

Stany Zjednoczone wciąż są dla branży naftowej centrum świata. Tamtejsze koncerny w ostatnich latach rozkwitły. Ale prezesi swoją przyszłość będą chcieli wiązać raczej z walczącym o reelekcję Donaldem Trumpem niż obecnym lokatorem Białego Domu.

Od przeszło dekady w Indiach wzbiera „szafranowa fala”. Ma wpływ na... popyt na złoto

Choć w czasach kryptowalut złoto może się komuś wydawać przeżytkiem, to kruszec ten ma przed sobą wielką przyszłość. Nie tylko za sprawą poczucia bezpieczeństwa, ale też demografii i polityki.