Michał Matlak

Michał Matlak, Ryszard Pawlik i Paweł Wiśniewski: Polski plan na Unię

Przydałaby się poważna rozmowa o naszej obecności i celach w UE. Niestety, na razie została ona zdominowana przez XIX-wieczną retorykę rozbiorową.

Michał Matlak: Epoka brexitu się kończy. Czas na rewolucję w relacjach Unii z Wielką Brytanią

Unia Europejska powinna zaproponować Wielkiej Brytanii szerokie partnerstwo, które mogłoby wzmocnić obie strony wobec poważnych zagrożeń: imperialnej Rosji, silnych i niekoniecznie przyjaznych Europie Chin, ale też w związku z wyzwaniami migracyjnymi i klimatycznymi.

Przypisy do Jacquesa Delorsa

Pierwszym celem Jacquesa Delorsa było zbudowanie europejskiego jednolitego rynku opartego na czterech niepodzielnych swobodach: swobody przepływu kapitału, osób, towarów i usług.

Polska w Unii Europejskiej: praktykujmy to, co głosimy

Należy skończyć z podejściem, w którym w czasie „pogody” królują narodowe egoizmy, a tylko gdy nadciąga „burza”, stolice przypominają sobie o Unii, oczekując solidarności od innych.

Matlak, Pawlik, Wiśniewski: A Polska, sir?

Pani Walewska pytała Napoleona o jego plany wobec Polski słynnym „a Polska, sir?". Dzisiaj tego pytania nie trzeba zadawać w Paryżu czy Brukseli – dzisiaj należy je zadać w Warszawie.

Czas pokazać pomysł na UE

Pierwsze miesiące roku będą okresem wielkiej debaty nad przyszłością Unii. To dobry moment na rewitalizację naszej polityki europejskiej – pisze politolog.