Najstarszy cmentarz zwierząt domowych odkryty w Egipcie

Marta Osypińska, archeolożka z Polskiej Akademii Nauk, wraz ze swoim zespołem odkryła w Egipcie cmentarzysko zwierząt domowych, najstarsze z dotąd poznanych.

Aktualizacja: 10.03.2021 14:43 Publikacja: 10.03.2021 11:54

Najstarszy cmentarz zwierząt domowych odkryty w Egipcie

Foto: tandfonline.com/ fot. Marta Osypińska, PAN

amk

Odkryte cmentarzysko ma około 2 tys. lat, pochodzi z I-II wieku naszej ery. Odnaleziono je w okolicach miasta Barnis (Berenike).

Szczątki wskazują, że chowano tam zwierzęta domowe.

Archeolodzy odkryli cmentarzysko zwierząt przypadkowo. Wykopaliska na obrzeżach Berenike trwają od wielu lat, ponieważ znajduje się tam wysypisko, na którym znajdowano pozostałości starożytnych kultur.

Znaleziono szczątki 585 zwierząt - 536 kotów, 32 psy, 15 małp, lis i sokół. Ślady wskazują, że zwierzęta nie zginęły z rąk ludzi. Niektóre pochowano w prowizorycznych trumnach.

Choć Egipcjanie słyną z mumifikacji zwierząt, to proces ten dotyczył zazwyczaj tych, które były zabijane w ofierze dla bogów lub chowane wraz ze swoim wysoko postawionym właścicielem. Żadne ze zwierząt odnalezionych na cmentarzu w Berenike zmumifikowane nie było.

Marta Osypińska wskazuje, że niektóre ze zwierząt dożyły późnej starości, świadczył o tym m.in. stan uzębienia. - Niektóre z pochowanych  pupili mogły pracować dla swoich właścicieli, ale są wśród nich takie, których deformacje pracę uniemożliwiały. Oznacza to, że ktoś opiekował się takim "bezużytecznym" zwierzęciem - uważa archeolożka.

Zauważa też, że niektóre ze zwierząt zostały pochowane z ekskluzywnymi obrożami, czasami bardzo cennymi - z żelaza lub ozdobionymi muszelkami, szklanymi i kamiennymi paciorkami.

Jednym z pochowanych zwierząt jest makak, pogrzebany z trójką kociąt, legowiskiem z trawy, suknem, fragmentami naczyń i dwiema pięknymi muszlami z Oceanu Indyjskiego, które położono zwierzęciu koło głowy.

Wielu uczonych twierdzi, że w starożytnym świecie nie istniało pojęcie "zwierzę domowe".

- Nasze odkrycie pokazuje jednak, że my, ludzie, mamy głęboko zakorzeniona potrzebę towarzystwa zwierząt - uważa Osypińska.

Odkryte cmentarzysko ma około 2 tys. lat, pochodzi z I-II wieku naszej ery. Odnaleziono je w okolicach miasta Barnis (Berenike).

Szczątki wskazują, że chowano tam zwierzęta domowe.

Pozostało 91% artykułu
Archeologia
Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy
Archeologia
Niezwykłe odkrycie archeologów. Naukowcy odnaleźli zaginione miasto Majów
Archeologia
Premierowy pokaz strojów z Faras w Luwrze
Archeologia
Co archeolodzy znaleźli w podziemnym tunelu w Gucin Gaju?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Archeologia
Pompeje wciąż niepoznane. Archeolodzy odkryli szczątki kolejnych ofiar erupcji Wezuwiusza