Dinozaur, o którym mowa, należał do gatunku Centrosaurus apertus i zamieszkiwał dzisiejszą Kanadę ok. 77-76 mln lat temu. Był dinozaurem roślinożernym, mającym ok. 18 metrów długości.
Szczątki dinozaura odkryto w 1989 roku na terenie Alberty. W tamtym czasie paleontolodzy zauważyli, że jedna z kości nogi dinozaura - kość strzałkowa - była bardzo zdeformowana. Wówczas sądzono jednak, że był to efekt poważnego złamania kości.
Jednak w 2017 roku inny zespół naukowców z Royal Ontario Museum i McMaster University postanowił zbadać skamielinę za pomocą współczesnych urządzeń medycznych (użyto m.in. tomografu komputerowego).
Wyniki badań wskazują, że dinozaur cierpiał na nowotwór złośliwy kości, znany jako kostniakomięsak. To właśnie nowotwór miał zdeformować kość strzałkową dinozaura.
Badacze uważają, że nowotwór sprawił iż zwierzę było "poważnie okaleczone" przez co było bardziej od innych narażone na ataki drapieżników. Mimo to, prawdopodobnie dzięki byciu częścią stada - jak tłumaczy David Evans, paleontolog będący współautorem publikacji na ten temat - zwierzę przeżyło znacznie dłużej niż byłoby to możliwe w przypadku samotnego borykania się z chorobą.