Księgowe wsparcie ważne w kryzysie

W usługach księgowych, tak jak w całym sektorze usług biznesowych, o rozwoju decyduje koniunktura gospodarcza. Czeka je więc teraz trudniejszy okres.

Publikacja: 15.04.2020 01:20

Księgowe wsparcie ważne w kryzysie

Foto: 123RF

Ostatnie lata dobrej koniunktury w gospodarce sprawiły, że w górę poszły prognozy wzrostu globalnego rynku usług księgowych. Według styczniowego raportu The Business Research Company teraz miał on rosnąć w średniorocznym tempie 9,1 proc., tak by w 2022 r. sięgnąć 868 mld dolarów (w tę kwotę wliczano też usługi doradztwa podatkowego i audytu). Wybuch pandemii Covid-19 wymusił jednak korektę prognozy, która zakłada teraz wzrost do 690 mld dol.

Dla kogo outsourcing

– Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza spowodowana pandemią jest bezprecedensowa i w sposób oczywisty zmieni charakter prowadzenia działalności gospodarczej, jaki znamy dzisiaj. Na pewno dotknie także branży outsourcingowej – przewiduje Krzysztof Szwaja, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce. KPMG, należąca do tzw. wielkiej czwórki firm doradczo-audytorskich, jest też jednym z pięciu głównych graczy globalnego rynku usług księgowym (z PwC, EY, Deloitte i BDO International).

Jak to wygląda w Polsce – nie wiadomo, gdyż aktualnych danych na temat wielkości rynku usług księgowych nie ma. Według cytowanego do dziś raportu z 2016 r. rynek tych usług dla sektora MŚP był wtedy wart około 5 mld zł, a działało na nim ponad 40 tys. firm. Nie były to jednak pełne dane, których do dziś nie ma.

Jak zaznacza Bożena Wilk, skarbnik Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) i prezes zarządu Oddziału Okręgowego w Łodzi, tylko część działających w Polsce biur rachunkowych należy do stowarzyszenia, które liczy 26 tys. członków. Z kolei ocenę wartości rynku usług księgowych utrudnia fakt, że jest on bardzo płynny i zmienny. Według Bożeny Wilk z outsourcingu procesów księgowych korzysta mniej więcej połowa podmiotów gospodarczych w Polsce. Dominują w tej grupie małe firmy, dla których jest to tańsze rozwiązanie niż zatrudnienie księgowego.

Według przeprowadzonego w 2018 r badania KPMG im mniejsza firma, tym bardziej popularny był outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych. O ile 40 proc. mikrofirm (do dziewięciu pracowników) zlecało te kwestie na zewnątrz, o tyle wśród większych tylko 14 proc. Jak potwierdza Krzysztof Szwaja, firmy zatrudniające 50 i więcej pracowników z reguły działają w oparciu o własne zespoły księgowo-podatkowe.

– W tego rodzaju firmach, zwłaszcza o charakterze produkcyjnym, w celu efektywnego prowadzenia spraw księgowo-podatkowych niezbędna jest ścisła integracja nie tylko departamentu księgowego, ale także pozostałych departamentów, w tym logistyki, obsługi produkcji, kontroli jakości, B+R. Pozwala to uzyskać efekt synergii, co w wymierny sposób przedkłada się na procesy decyzyjne przedsiębiorstwa – wyjaśnia Szwaja. Zdaniem eksperta KPMG istotną barierę w outsourcingu usług księgowo-podatkowych napotykają firmy z kapitałem zagranicznym; muszą one prowadzić także cykliczne raportowanie grupowe, co wymaga znajomości zasad i reguł przyjętych w organizacji.

Szanse i zagrożenia

Pomimo ograniczeń większe, w tym zagraniczne, firmy intensywnie korzystają z zewnętrznych usług księgowo-podatkowych. – Widzimy istotny ruch i potrzebę kadry kierowniczej we wsparciu komórek finansowych w przygotowaniu najistotniejszych danych raportowych do organów administracji państwowej oraz samorządowej, jak również sądów, biegłych rewidentów czy też innych jednostek kontrolnych – twierdzi Krzysztof Szwaja. Według niego widać też rosnące zapotrzebowanie dużych przedsiębiorstw na bieżące wsparcie przy sprawach księgowych. Duże spółki zwracają się też niekiedy o udostępnienie pracowników – by zwiększyć możliwości obsługi większej ilości procesów przedsiębiorstwa. Ta kwestia może zyskiwać na znaczeniu w czasie epidemii koronawirusa.

Zdaniem eksperta KPMG w perspektywie krótko- i średniookresowej pandemia może przyczynić się do rozwoju outsourcingu. Sprzyjają temu zwiększone absencje pracowników i potrzeba nadrobienia związanych z tym zaległości, zamrożone w części firm rekrutacje księgowych. Jednak obecna sytuacja oznacza też zagrożenia dla branży w postaci konieczności istotnej redukcji kosztów w firmach, w tym kosztów administracyjnych, renegocjowania umów i wynagrodzeń.

Jak ocenia Bożena Wilk, w wyniku pandemii może nasilić się widoczny od kilku lat trend specjalizacji biur rachunkowych. Wymusza ją rynek, a także różnorodność i skomplikowanie przepisów. W rezultacie część biur zajmuje się wyłącznie ewidencjami podatkowymi, inne specjalizują się w kwestiach kadrowo-płacowych. Są też biura, które nastawiają się na obsługę gospodarstw rolnych albo stowarzyszeń i fundacji. Zdaniem Bożeny Wilk kryzys może zmniejszyć liczbę klientów małych biur, które specjalizują się w obsłudze jednoosobowych firm. Jednocześnie branży sprzyja wzrost zainteresowania jej usługami w związku z przepisami dotyczącymi tarczy antykryzysowej. – Właściciele bur rachunkowych mówią nam, że nie nadążają teraz z odpowiadaniem na pytania przedsiębiorców – dodaje skarbnik SKwP.

Ostatnie lata dobrej koniunktury w gospodarce sprawiły, że w górę poszły prognozy wzrostu globalnego rynku usług księgowych. Według styczniowego raportu The Business Research Company teraz miał on rosnąć w średniorocznym tempie 9,1 proc., tak by w 2022 r. sięgnąć 868 mld dolarów (w tę kwotę wliczano też usługi doradztwa podatkowego i audytu). Wybuch pandemii Covid-19 wymusił jednak korektę prognozy, która zakłada teraz wzrost do 690 mld dol.

Dla kogo outsourcing

Pozostało 91% artykułu
Analizy Rzeczpospolitej
Na tle kondycji finansowej całego sektora TSL branża logistyczna wypada nieźle
Analizy Rzeczpospolitej
Perspektywy branży mają być lepsze, choć problemów nie ubywa
Analizy Rzeczpospolitej
Koszty na ostatniej mili będą obniżać pojazdy elektryczne
Analizy Rzeczpospolitej
Łańcuchy dostaw zbyt podatne na przerwanie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Analizy Rzeczpospolitej
Online czy gotówką – zapłacić trzeba. Grunt, aby w terminie