Ostatnie lata dobrej koniunktury w gospodarce sprawiły, że w górę poszły prognozy wzrostu globalnego rynku usług księgowych. Według styczniowego raportu The Business Research Company teraz miał on rosnąć w średniorocznym tempie 9,1 proc., tak by w 2022 r. sięgnąć 868 mld dolarów (w tę kwotę wliczano też usługi doradztwa podatkowego i audytu). Wybuch pandemii Covid-19 wymusił jednak korektę prognozy, która zakłada teraz wzrost do 690 mld dol.
Dla kogo outsourcing
– Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza spowodowana pandemią jest bezprecedensowa i w sposób oczywisty zmieni charakter prowadzenia działalności gospodarczej, jaki znamy dzisiaj. Na pewno dotknie także branży outsourcingowej – przewiduje Krzysztof Szwaja, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce. KPMG, należąca do tzw. wielkiej czwórki firm doradczo-audytorskich, jest też jednym z pięciu głównych graczy globalnego rynku usług księgowym (z PwC, EY, Deloitte i BDO International).
Jak to wygląda w Polsce – nie wiadomo, gdyż aktualnych danych na temat wielkości rynku usług księgowych nie ma. Według cytowanego do dziś raportu z 2016 r. rynek tych usług dla sektora MŚP był wtedy wart około 5 mld zł, a działało na nim ponad 40 tys. firm. Nie były to jednak pełne dane, których do dziś nie ma.
Jak zaznacza Bożena Wilk, skarbnik Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) i prezes zarządu Oddziału Okręgowego w Łodzi, tylko część działających w Polsce biur rachunkowych należy do stowarzyszenia, które liczy 26 tys. członków. Z kolei ocenę wartości rynku usług księgowych utrudnia fakt, że jest on bardzo płynny i zmienny. Według Bożeny Wilk z outsourcingu procesów księgowych korzysta mniej więcej połowa podmiotów gospodarczych w Polsce. Dominują w tej grupie małe firmy, dla których jest to tańsze rozwiązanie niż zatrudnienie księgowego.
Według przeprowadzonego w 2018 r badania KPMG im mniejsza firma, tym bardziej popularny był outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych. O ile 40 proc. mikrofirm (do dziewięciu pracowników) zlecało te kwestie na zewnątrz, o tyle wśród większych tylko 14 proc. Jak potwierdza Krzysztof Szwaja, firmy zatrudniające 50 i więcej pracowników z reguły działają w oparciu o własne zespoły księgowo-podatkowe.