Badanie, oparte na danych ponad 88 tys. osób, zgromadzonych w brytyjskim Biobanku, dowodzi, że udanie się na spoczynek o 22.00 lub niewiele później, ma ścisły związek z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w porównaniu z zasypianiem wcześniej lub w późniejszych godzinach nocnych.
Wyniki badania nie dowodzą wszakże, że wczesne lub późne chodzenie spać przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – zwłaszcza, że ??kłopoty z zasypianiem mogą być związane z innymi schorzeniami lub zachowaniami, które mogą być skutkować chorobami sercowo-naczyniowych. W badaniu nie przyjrzano się też dokładnie jakości snu uczestników, a jedynie jego długości i porom zasypiania.
Dr David Plans, kierownik badań w Huma Therapeutics i wykładowca na University of Exeter, który był współautorem badania, powiedział, że jednym ze skutków zbyt wczesnego lub zbyt późnego chodzenia spać może być brak ważnych dla organizmu wskazówek, które pomagają zresetować wewnętrzny zegar.
Jeśli zegar biologiczny przez dłuższy czas nie zostanie odpowiednio ustawiony, „to niedopasowanie zachowań do rytmu dobowego zegara nasili stan zapalny i może zaburzyć poziom glukozy, a to może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych" – uważa dr Plans.
Czytaj więcej
Zegar biologiczny to wewnętrzny mechanizm regulujący rytm funkcjonowania naszego organizmu w zależności od pory dnia i nocy.