Na gali wręczenia Orłów stulecia "Rzeczpospolitej" ks. Marcin Iżycki odebrał w imieniu Caritas Polska Orła stulecia "Rzeczpospolitej" w kategorii Instytucja charytatywna.
Jest największą organizacją dobroczynną w Polsce, a jej historia sięga lat 20 zeszłego wieku. Dociera do tysięcy potrzebujących w całym kraju i poza jego granicami, prowadząc działalność w takich obszarach jak wsparcie rodzin, dzieci i młodzieży, ochrona życia, pomoc ubogim, bezdomnym, chorym, osobom starszym i niepełnosprawnym, migrantom i uchodźcom oraz poszkodowanym w sytuacjach kryzysowych. Prowadzi kampanie społeczne, działania formacyjne, programy pomocy zagranicznej, Obejmuje wsparciem ofiary katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. Dzięki rozbudowanej sieci specjalistycznych placówek odpowiada na potrzeby z wielu dziedzin - argumentowała swoją decyzją kapituła nagrody.
"Rzeczpospolita": Caritas jest największą instytucją charytatywną Kościoła katolickiego. Dzieła charytatywne są robione już od czasów biblijnych, ale w sposób instytucjonalny takie działania trwają podobnie jak Rzeczpospolita - 100 lat. Caritas dzisiaj to?
To są coraz większe liczby. Obchodzimy trzydziestolecie odrodzenia Caritasu w Polsce. We wszystkich diecezjach pracuje około 27 tysięcy osób w różnych dziełach. Mamy też około 100 tysięcy wolontariuszy, a więc jest to duża siła. Dzieła, które realizowane są w Caritas dotyczą pracy z dziećmi, a więc są świetlice środowiskowe, pracujemy także z bezdomnymi, ubogimi, prowadzimy szereg noclegowni, ogrzewalni, domy opieki, zakłady opieki leczniczej - tutaj można byłoby wymieniać szereg rożnych inicjatyw. W Polsce mamy ponad sto różnych dzieł prowadzonych przede wszystkim przez Caritas diecezjalny.
Ale Caritas to też pomoc za granicą.