Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dopiero wstępne informacje na temat wyniku technicznego zakładów ubezpieczeń ze sprzedaży OC. Praktyka pokazuje jednak, że takie pierwsze dane mało różnią się od ostatecznych.
Trudny rynek OC
Po podsumowaniu informacji z towarzystw sprzedających obowiązkowe OC okazało się, że miniony rok zakończył się dodatnim wynikiem (zyskiem) technicznym ze sprzedaży wspomnianych polis na poziomie 0,250 mld zł. To oznaczało spory spadek względem 2021 r. - Rok wcześniej zakłady ubezpieczeniowe zarobiły na OC 0,656 mld zł, co można było uznać za bardzo dobry wynik - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Czytaj więcej
Najpierw pandemia, a teraz praca zdalna i związana z nią większa liczba różnych drobnych awarii, ale też wyższa świadomość ubezpieczeniowa sprawiają, że częściej sięgamy po wsparcie z domowego assistance. W zeszłym roku najczęściej sięgaliśmy po nie w przypadkach potrzeby interwencji hydraulików, serwisantów AGD i elektryków.
Ubea.pl porównała wyniki ubezpieczycieli ze sprzedaży polis OC także we wcześniejszych latach. Najgorszy dla ubezpieczycieli był okres od 2007 do 2016 r., kiedy rok w rok notowali oni stratę techniczną. Zwłaszcza ostatnie z tych lat były dotkliwe, bo straty przekraczały miliard złotych rocznie. Mówiło się wtedy o wojnie cenowej na rynku OC, którą ostatecznie zakończyła interwencja Komisji Nadzoru Finansowego. Po niej ceny OC ruszyły ostro w górę.