Mechanizm suwaka bezpieczeństwa wprowadzono w październiku 2014 r. Sprawia, że ZUS zaprzestaje odprowadzania składek na rachunek członka OFE, gdy ten ukończy wiek niższy o 10 lat od wieku emerytalnego. Od tego momentu OFE systematycznie przekazują środki zgromadzone na rachunku tego członka na fundusz emerytalny FUS. Każdego miesiąca umorzeniu podlega liczba jednostek rozrachunkowych, która stanowi iloraz całkowitej liczby jednostek rozrachunkowych na rachunku członka i liczby miesięcy pozostających do osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego na rachunku w OFE nie ma on już żadnych środków, a jego członkostwo w tym programie ustaje.
Czytaj więcej:
- Suwak w obecnym kształcie będzie miał fatalne skutki nie tylko dla OFE, ale dla rynku kapitałowego, przedsiębiorstw potrzebujących kapitału na rozwój i dla całej gospodarki, obniżając przy okazji przyszłe emerytury – wynika z analizy ekonomisty Kamila Sobolewskiego. Przekonuje on przy tym, że do rozwiązania problemu wystarczy wydłużenie suwaka z 10 do 20 lat, tak by startował on jak obecnie, ale kończył się 10 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego przez członka OFE.
Swoją analizę Kamil Sobolewski zaprezentowanej na niedawnej konferencji Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Teraz ją uzupełnia.
Ekspert zwraca więc uwagę, że suwak powoduje konieczność spieniężania aktywów znajdujących się w portfelach OFE, głównie akcji notowanych na GPW. Zgodnie z istniejącym mechanizmem największe odpływy przypadną na okres od 2023 do 2040 roku. W tym czasie OFE będą przekazywać ZUS corocznie od 5 do ponad 7,5 mld zł, a apogeum transferów przypadnie w roku 2032/33. Łączna kwota do wypłaty do 2040/41 roku wyniesie 123,8 mld zł.