Na marginesie szczytu G20 w Delhi światowi liderzy podjęli ważną decyzję dla globalnej gospodarki. Unia Europejska, Indie, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone podpisały protokół dotyczący utworzenia dwóch korytarzy kolejowych, z których wschodni będzie łączyć Indie z Zatoką Perską, a północny połączy Zatokę Perską z Europą. Wzdłuż trasy mają przebiegać kable dla linii elektroenergetycznych i transmisji danych oraz rurociągi dla wodoru, pozyskiwanego z energii odnawialnej do wykorzystania w energetyce.
Zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jon Finer przekonuje, że porozumienie przyniesie korzyści krajom regionu o niskich i średnich dochodach oraz umożliwi odegranie przez Bliski Wschód kluczowej roli w światowym handlu. Projekt ma także skrócić czas transportu i zmniejszyć koszty oraz zużycie paliwa.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył serię prywatnych spotkań na marginesie szczytu G20 w Delhi, podczas których nakłaniał przywódców państw G20 do spełnienia niektórych żądań Rosji w celu wznowienia umowy zbożowej.
Jak donosi agencja Reuters, porozumienie jest niezwykle istotne dla prezydenta USA Joe Bidena, ponieważ ma stanowić przeciwwagę dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku i jej wpływu na globalną infrastrukturę.
– To naprawdę wielka sprawa, która połączy porty na dwóch kontynentach i doprowadzi do bardziej stabilnego, zamożnego i zintegrowanego Bliskiego Wschodu – podkreślił Joe Biden.