Władze miasta podjęły decyzję o budowie nowego szpitala, choć pierwsza taka placówka, montowana z prefabrykatów i przeznaczona dla tysiąca chorych, została ukończona trzy dni temu – 3 lutego. Drugi szpital, liczący 1300 łóżek, też będzie przeznaczony wyłącznie dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
Zarażenia głównie w rodzinach
W Chinach stwierdzono dotychczas około pół tysiąca ofiar śmiertelnych, a zarażonych jest już prawie 25 tysięcy osób. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że w ciągu ostatniej doby odnotowano kolejnych 65 śmiertelnych przypadków spowodowanych zakażeniem koronawirusem, a liczba nowych zarażeń wzrosła prawie do 4 tysięcy.
Na świecie obecność wirusa stwierdzono w 24 państwach. Poza Chinami liczba zarażeń nie rośnie w tak gwałtownym tempie. Wirus z Azji (stwierdzono go w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, Nepalu, Malezji, Indiach) dotarł do Europy, potwierdzono zachorowania we Francji (6), Niemczech (5), Włoszech (2), Finlandii (1), a także w Ameryce Północnej i Australii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że koronawirus 2019-nCoV ma potencjał pandemiczny i stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie.
Koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka, a źródło infekcji nie jest znane, dlatego przyjmuje się, że może być aktywne, co oznacza, że liczba chorych będzie się zwiększać.
– WHO ocenia, że jeszcze za wcześnie, by w związku z pojawieniem się koronawirusa uznać sytuację międzynarodową za nadzwyczajną, ale może się to okazać konieczne. Wiemy, że w Chinach dochodzi do przenoszenia się wirusa między ludźmi, ale na razie wygląda na to, że zarażenia ograniczają się głównie do rodzin i pracowników służby zdrowia opiekujących się chorymi – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesus.