Na całym świecie liczba ofiar koronawirusa przekroczyła już 120 tysięcy. Około 70 procent zgonów związanych z COVID-19, nieco ponad 81 tysięcy przypadków, miało miejsce w Europie. Najwięcej na świecie śmiertelnych przypadków, ponad 23 tysiące, odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej zgonów w Europie, 20 tysięcy, stwierdzono we Włoszech. Liczba stwierdzonych na całym świecie zakażeń zbliża się do dwóch milionów. Według monitorującego sytuację pandemiczną Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore obecnie przekroczyła ona 1 930 000 przypadków.
Jak podkreśliła, w Europie sytuacja jest „mieszana", mimo że w niektórych krajach widać pewne spowolnienie zakażeń. - W Wielkiej Brytanii i Turcji liczba osób zainfekowanych rośnie - zauważyła Harris. - Na razie 90 proc. infekcji na świecie ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń - dodała. Jak podkreśliła, nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za rok lub nawet później.
Które kraje są najbardziej bezpieczne?
Gdzie można czuć się bezpiecznie podczas pandemii? Na to pytanie odpowiada ranking, opublikowany przez londyński think tank London Deep Knowledge Group (DKG). Uwzględniono w nim 40. krajów, w których w obecnej sytuacji można czuć się najbardziej i najmniej bezpiecznie.
Analitycy z DKG zebrali między innymi informacje o tym, kiedy w poszczególnych krajach wprowadzono wstępne ograniczenia w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, czy miało miejsce wiele naruszeń zasad oraz jaki był i jest zakres ograniczeń dotyczących podróżowania. Tworząc ranking, zwrócono także uwagę na dostępność testów na koronawirusa, a także na to, jak dobrze wyposażone są szpitale.