Wytyczne dotyczą całego sektora gastronomicznego, hotelarsko-turystycznego oraz niektórych usług. Niebawem mają zostać przedstawione bardziej konkretne zalecenia, które będą odnosić się do poszczególnych typów miejsc. Ma zostać w nich wyjaśnione między innymi, w jaki sposób zbierane będą dane kontaktowe od klientów pubów. W takich miejscach jest to bardziej utrudnione niż na przykład w przypadku gości hotelowych.
Zbieranie i przechowywania danych kontaktowych klientów przez 21 dni ma na celu identyfikowanie oraz opanowywanie lokalnych ognisk epidemii. Dotyczyć będzie to nie tylko barów i pubów, ale także restauracji, hoteli, fryzjerów i wszystkich innych miejsc, w których oferowane są noclegi. Brytyjski rząd podkreślił także, że należy wprowadzić system rezerwacji w miejscach, gdzie jest to możliwe. Jednocześnie powinna zostać między innymi ograniczona liczba klientów czy możliwość zamawiania jedzenia lub napojów przez aplikację, nie przy barze.
Choć puby i bary wznowią swoją działalność 4 lipca, wciąż nie będą mogły się w nich odbywać występy na żywo.
Brytyjskie stowarzyszenie browarów i pubów BBPA poinformowało dziś, że początkowo działalność wznowi około 75 proc. pubów w Anglii, łącznie 28 tys. lokali. Biorąc pod uwagę, że zachowany musiałby być dwumetrowy dystans, byłaby to jedna trzecia, czyli 12,5 tys. lokali.