Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja stała się wrogiem całej ludzkości.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Putin przedstawił projekt ustawy o umowach z Radą Europy
Putin przedstawił w Dumie Państwowej projekt ustawy o wygaśnięciu umów międzynarodowych Rady Europy w odniesieniu do Rosji.
Czytaj więcej
Władimir Putin przedłożył Dumie Państwowej projekt ustawy o wygaśnięciu umów międzynarodowych Rady Europy w stosunku do Rosji. Dokument został opublikowany w elektronicznej bazie danych Dumy.
Premier Szwecji zaproponował UE omówienie możliwości wykorzystania zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej do odbudowy Ukrainy
Ulf Kristersson, premier Szwecji, która 1 stycznia objęła przewodnictwo Radzie UE, stwierdził, że wsparcie dla Ukrainy jest priorytetem dla krajów Unii Europejskiej i zaproponował dyskusję na temat możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie do odbudowy ukraińskiej gospodarki.
"Naszym zadaniem jest dalsze wspieranie Ukrainy" - powiedział Kristersson, prezentując program szwedzkiej prezydencji na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Według niego należy zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie połączyć swoją przyszłość z Unią Europejską.
Sąd w Rosji ukarał firmę Apple
Sąd w Rosji ukarał firmę Apple grzywną w wysokości 1,2 miliarda rubli za narzucenie korzystania z jego systemu płatności w aplikacjach rosyjskich programistów.
Biały Dom: Japonia wprowadzi plany wsparcia Ukrainy w odpowiednim czasie
- Japonia ma plany udzielenia wsparcia Ukrainie w toczącej się wojnie z Rosją w „odpowiednim czasie" - powiedział dziś wieczorem Kurt Campbell, koordynator Białego Domu ds. Indo-Pacyfiku.
Dodał, że Tokio jest „głęboko zaangażowane” w sprawy Ukrainy.
W grudniu japoński rząd potępił działania Rosji w Ukrainie.
Stwierdzono, że zabicie „dużej liczby niewinnych cywilów przez siły rosyjskie… jest poważnym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i zbrodni wojennych”."Prawda o tych okrucieństwach musi zostać odkryta, a Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności” - przekazał rząd w Tokio.
Japonia już wcześniej skierowała sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, twierdząc, że „wydaje się, że w Ukrainie popełniła zbrodnie wojenne”.
Grupa Wagnera zarejestrowana jako spółka akcyjna
Dyrektorem generalnym PMC Wagner Center został mianowany Aleksiej Tensin. Od 1 października 2019 roku do 16 listopada 2021 roku Tensin kierował głównym zakładem produkcyjnym Koncernu Kałasznikowa SA z siedzibą w Iżewsku, a wcześniej pełnił funkcję dyrektora jakości w tym holdingu.
Czytaj więcej
Spółka akcyjna o nazwie PMC Wagner Center została właśnie zarejestrowana w Petersburgu. W dokumentach rejestracyjnych PMC Wagner Center określiło swoją działalność jako doradztwo biznesowe i zarządcze, działalność wydawniczą, media, rozwój naukowy oraz leasing statków i samolotów.
Pod Sołedarem Ukraińcy zestrzelili rosyjski Su-25
Henry Kissinger zmienia zdanie
- Rosyjska inwazja pokazuje, że nie ma już sensu trzymać Ukrainy z dala od NATO - powiedział 99-letni były sekretarz stanu USA, który od miesięcy opowiada się za zawieszeniem broni w wojnie Putina z Ukrainą.
Czytaj więcej
Były sekretarz stanu Henry Kissinger, który opowiada się za zawieszeniem broni w wojnie w Ukrainie kosztem jej zgody na zaakceptowanie pewnych zdobyczy terytorialnych Rosji, uważa teraz, że wojna potwierdza sens starań Ukrainy o członkostwo w NATO.
Rosyjska delegacja uczciła "wyzwolenie Warszawy"
W ceremonii złożenia wieńców wzięli udział zarówno rosyjscy dyplomaci na czele z ambasadorem Siergiejem Andriejewem, jak i "przedstawiciele lokalnej społeczności" - jak pisze RIA Nowosti.
Czytaj więcej
We wtorek rosyjscy dyplomaci złożyli wieńce na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie w dniu "wyzwolenia stolicy Polski spod okupacji niemieckiej w 1945 r." , donosi korespondent państwowej rosyjskiej agencji RIA Novosti.
Premier Hiszpanii podkreślił potrzebę długoterminowej jedności europejskiej w poparciu dla Ukrainy
W wywiadzie udzielonym Julii Chatterley z CNN na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Pedro Sánchez powiedział, że cena rosyjskiej wojny z narodem ukraińskim jest wysoka.
- Muszą poczuć solidarność, empatię i zaangażowanie całej Unii Europejskiej. Będziemy z Ukraińcami tak długo, jak będzie trzeba – powiedział
Wcześniej premier ostrzegł delegatów obecnych na forum, że UE musi „zwalczać zgniłe ziarna, które Putin zasiał w naszych własnych krajach”.
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii: Decyzja o przekazaniu Ukrainie ciężkiego uzbrojenia jest „jasnym przesłaniem” dla Putina
Brytyjski rząd zdecydował się wysłać na Ukrainę ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi, ponieważ naród musi przekazać prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi naprawdę jasny komunikat o międzynarodowym wsparciu dla Kijowa - powiedział we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.
Premier Włoch Giorgia Meloni odwiedzi wkrótce Ukrainę
Premier Włoch Giorgia Meloni wkrótce złoży wizytę na Ukrainie, po raz pierwszy od objęcia urzędu jesienią ubiegłego roku.
Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie, który zostanie wyemitowany we wtorek wieczorem we włoskiej telewizji, donosi ANSA.
Międzynarodowy trybunał ds. rosyjskich zbrodni wojennych może być gotowy za 1-1,5 roku
Andrij Smyrnow, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy,powiedział Ukrinform 17 stycznia, że Ukraina zebrała już wiele decyzji popierających powołanie takiego organu od Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
- W porównaniu z historycznymi przykładami ustanowienia odpowiednich trybunałów poruszamy się z kosmiczną prędkością – powiedział Smyrnow.
Ukraina oczekuje, że Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosuje rezolucję w sprawie utworzenia specjalnego trybunału ds. agresji Rosji.
Holandia wyśle Ukrainie system Patriot
Przebywający obecnie w USA Rutte powiedział, że wcześniej rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia decyzji.
Czytaj więcej
Holandia znajdzie się wśród państw, które wyślą do Ukrainy system obrony przeciwrakietowej Patriot, poinformowała we wtorek holenderska agencja informacyjna ANP, powołując się na premiera Marka Rutte.
Najwyżsi dowódcy USA i Ukrainy spotkali się w Polsce
Była to pierwsza rozmowa twarzą w twarz generałów Marka Milleya i Walerija Załużnego
Czytaj więcej
Najwyższy oficer armii USA, generał armii Mark Milley, udał się we wtorek do miejsca w pobliżu granicy ukraińsko-polskiej i po raz pierwszy rozmawiał twarzą w twarz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, generałem Wałerijem Załużnym.
Rosyjski propagandysta, były premier, obraźliwie o prezydencie Polski
"Co za hańba, delikatnie mówiąc. Na forum w Davos dyskutują... o dostawach czołgów na Ukrainę" - napisał we wtorek na swoim kanale Telegram Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew uznał za "haniebne" rozmowy o czołgach dla Ukrainy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Pożar hotelu w miejscowości Manżherok w rosyjskiej Republice Ałtaju
Pięciogwiazdkowy hotel po ukończeniu budowy miał być największym hotelem w Rosji.
Liczba ofiar ataku na blok w Dnieprze wzrosła do 45. Znaleziono ciało szóstego dziecka
W ruinach budynku znaleziono kolejne dziecko - poinformował na Facebooku Walentyn Rezniczenko, szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego. Łączna liczba zabitych wynosi obecnie co najmniej 45, w tym sześcioro dzieci.
Za zaginione uważa się 19 osób
Kazachstan kończy z bezterminowymi pobytami dla Rosjan
Rząd w Astanie zdecydował, że od 26 stycznia Rosjanie oraz obywatele pozostałych krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (oprócz Kazachstanu należą do niej Rosja, Białoruś, Armenia i Kirgistan), będą musieli odnawiać swoje wizy co 3 miesiące.
Czytaj więcej
Zgodnie z rządową dyrektywą opublikowaną w tym tygodniu, Kazachstan nie będzie już zezwalał obywatelom Rosji na pobyty na czas nieokreślony.
Były pilot: Pocisk Ch-22 to przestarzała ale potężna i nieobliczalna broń
Rosjanie użyli w Dnieprze rakietowego pocisku zaprojektowanego w latach 60. do zwalczania okrętów, określanego jako „zabójca lotniskowców”.
Czytaj więcej
Pocisk Ch-22 to przestarzała i nieprecyzyjna broń, ale wciąż pozostaje potężna i zupełnie nieobliczalna – mówi Jerzy Gruszczyński były pilot wojskowy, dziś ekspert lotniczy Zespołu Badań i Analiz Militarnych i szef magazyn „Lotnictwo Aviation International”.
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne odbyły wielogodzinny lot nad Oceanem Arktycznym
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 odbyły wielogodzinny lot patrolowy nad Oceanem Arktycznym. Lot trwał ponad 10 godzin - wynika z komunikatu resortu obrony Rosji. W czasie patrolu samoloty znajdowały się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - zapewnia Ministerstwo Obrony Rosji.
Nawalny: Rosja jest moim krajem, mam prawo być politycznie aktywny
Jest nas mnóstwo, z pewnością więcej, niż skorumpowanych sędziów, łżących propagandystów i kremlowskich oprychów" - pisze rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny na Twitterze.
Czytaj więcej
"Minęły dwa lata, odkąd wróciłem do Rosji. Spędziłem te dwa lata w więzieniu. Kiedy umieszcza się wpis, taki jak ten, trzeba zadać sobie pytanie: ile jeszcze takich rocznicowych wpisów trzeba będzie napisać?" - napisał na swoim profilu na Twitterze rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny.
Andrzej Duda w Davos: Rosja nie może wyjść z twarzą z tej wojny
- Nie wolno pozwolić Rosji wyjść z twarzą. Rosja nie może z tej wojny wyjść z twarzą, poczuciem, że coś uzyskała. Żeby to było bezpieczne dla świata, Rosja musi w tej wojnie ponieść porażkę. Oni nie mogą tej wojny wygrać, bo zaraz zaczną następną, nie ma co do tego wątpliwości - mówił prezydent Polski w czasie rozmowy z dziennikarzami na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Przed południem Rosja ostrzelała obiekt infrastruktury energetycznej w Chersoniu
O ostrzale informuje gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz. Z jego wpisu wynika, że ostrzał miał miejsce ok. 11, a pociski trafiły m.in. w "budynek administracyjny, a także maszynownię i aulę oraz tlenownię" obiektu infrastruktury krytycznej. Obiekt miał zostać trafiony drugi raz w ciągu ostatnich kliku dni - poprzednio ostrzelano go 15 stycznia.
Ukraina otrzymała pierwszą transzę wsparcia od UE - 3 mld euro
O tym, że Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy makrofinansowej od UE, której łączna wysokość ma wynieść 18 mln euro, poinformował minister finansów Ukrainy, Serhij Marczenko. "Jesteśmy wdzięczni partnerom z UE za wsparcie i zapewnienie stabilności finansowej Ukrainie" - napisał Marczenko na Twitterze.
Najemnik z Grupy Wagnera, pojmany przez Ukraińców, stanie przed sądem
Śledztwo wykazało, że oskarżony odsiadywał w Rosji wyrok w kolonii karnej numer 4 we wsi Ostrowskoje, w obwodzie kostromskim. Na więzienie został skazany za kradzież samochodu. Teraz zostanie osądzony przez ukraiński sąd za "przynależność do organizacji przestępczej".
Czytaj więcej
Skazany w Rosji za kradzież samochodu na kolonię karną mężczyzna, który zaciągnął się do Grupy Wagnera i walczył na Ukrainie, zostanie osądzony przez ukraiński sąd za "przynależność do organizacji przestępczej" - informuje agencja Ukrinform powołując się na prokuraturę generalną Ukrainy.
Akcja ratunkowa w Dnieprze została zakończona
Nadal nieznany jest los 20 mieszkańców bloku, w który trafiła rosyjska rakieta. W sobotnim ataku rakietowym na Dniepr zginęło co najmniej 44 osób (w tym pięcioro dzieci), 79 osób zostało rannych.
Wywiad wojskowy Ukrainy uważa, że Rosjanie opracowują kilka planów ewentualnej kolejnej ofensywy
- Nie ma utworzonych grup uderzeniowych, nie ma zagrożenia, że Białoruś będzie zaangażowana w pełnowymiarową inwazję po stronie Rosji. Jednak jest to też zdecydowanie ryzyko, które musimy brać pod uwagę - informują przedstawiciele ukraińskiej armii
Czytaj więcej
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział, że Rosjanie prawdopodobnie przygotowują kilka planów ewentualnej kolejnej ofensywy.
Putin mówi, że w 2022 r. PKB Rosji spadnie o ok. 2,5 proc.
Według Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, PKB Rosji między styczniem a listopadem 2022 r. zmniejszyło się, ale tylko o 2,1 proc. Mimo że spodziewano się, w tym również niektórzy eksperci w kraju, żeby nie wspomnieć zagranicznych ekspertów, spadku o 10 i 15 proc., albo nawet 20 proc. W całym roku (2022) spodziewany jest spadek o 2,5 proc. - powiedział rosyjski prezydent.
Czytaj więcej
PKB Federacji Rosyjskiej w 2022 roku skurczyło się o 2,5 proc. - mówił Władimir Putin, prezydent Rosji, w czasie spotkania poświęconego kwestiom gospodarczym.
Wicekanclerz Niemiec: decyzja o czołgach dla Ukrainy będzie priorytetem dla nowego ministra obrony
Decyzja o czołgach dla Ukrainy będzie pierwszym punktem programu Borisa Pistoriusa, który - jak poinformowały media we wtorek - zostanie nowym ministrem obrony Niemiec.
Czytaj więcej
Ukraina zbliżyła się we wtorek o krok do zdobycia floty nowoczesnych czołgów bojowych, które, jak ma nadzieję, mogą odwrócić losy wojny z Rosją. Władze Niemiec zapowiedziały, że będzie to pierwszy punkt w programie nowego ministra obrony.
Hiszpania nie zamierza na razie wysyłać czołgów Ukrainie
Szef MSZ Hiszpanii, Jose Manuel Albarez, w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mówił, że "Hiszpania nie planuje, obecnie, dostarczenia czołgów Ukrainie". Armia Hiszpanii dysponuje czołgami Leopard 2, o których przekazaniu Ukrainie dyskutują obecnie zachodni sojusznicy Ukrainy.
Prezydent Serbii przypomina Rosjanom, że obywatelom jego kraju nie warto brać udział w konfliktach poza granicami Serbii
- Dlaczego wy, od Wagnera, wzywacie kogoś z Serbii, skoro wiecie, że to jest sprzeczne z naszym prawem? - pytał Aleksandar Vucić.
Czytaj więcej
Aleksandar Vučić, prezydent Serbii, zaapelował do Rosjan, aby wstrzymali rekrutację obywateli Serbii do prywatnej organizacji wojskowej, Grupy Wagnera.
Rosja podała nowe dane o ukraińskich stratach
Ze słów rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa, wynika, że od początku wojny na Ukrainie ukraińska armia miała stracić 372 samoloty, 200 śmigłowców, 2 891 bezzałogowych statków powietrznych, 401 zestawów przeciwlotniczych, 7 549 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 984 wyrzutnie rakiet, 3 853 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 8 081 specjalnych pojazdów wojskowych.
Putin nakazał rządowi walkę z niskimi płacami
- Wciąż są problemy z zatrudnieniem na niepełny etat w niektórych regionach i branżach, a także z niskimi płacami, zwłaszcza w tych regionach i miastach, gdzie borykające się z problemami gałęzie gospodarki są skoncentrowane - mówił prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania poświęconego polityce gospodarczej. Jako przykład Putin wskazał branżę motoryzacyjną. - Rząd, wraz z podmiotami Federacji, musi zająć się poprawieniem tej sytuacji - podkreślił prezydent Rosji.
Szef kancelarii Zełenskiego: W czasie działań wojennych zginęło na Ukrainie ponad 9 tys. cywilów
Liczba ofiar cywilnych podana przez Andrija Jermaka jest wyższa niż ta, przekazywana przez ONZ - według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło nieco ponad 7 tys. cywilów.
Czytaj więcej
Ponad 9 tys. cywilów zginęło od 24 lutego 2022 roku w wyniku działań wojennych na Ukrainie - oświadczył szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak.
Rosja planuje zwiększenie armii. Tłumaczy to wojną z Zachodem
-Jest to związane z proxy war prowadzoną przez kraje zbiorowego Zachodu, która zawiera elementy pośredniego udziału w działaniach wojennych, a także wojny ekonomiczne, finansowe, prawne - powiedział Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w najbliższych latach planuje zwiększyć liczebność armii do 1,5 mln żołnierzy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczy, że jest to związane z prowadzoną przez Zachód wojną przeciw Rosji.
Szef MSZ Finlandii liczy na pozytywną decyzję ws. przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie
Na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, szef MSZ Finlandii, Pekka Haavisto mówił, że obecnie w Europie toczy się intensywna dyskusja ws. przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie. - Mam nadzieję, że ta decyzja się urzeczywistni, a Finlandia z pewnością odegra swoją rolę w tym wsparciu - dodał.
Kreml "nie wyklucza" że dojdzie do spotkania szefów wywiadów Rosji i USA
W listopadzie, w Ankarze, doszło do spotkania dyrektora CIA, Williama Burnsa z szefem Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji, Siergiejem Naryszkinem. W czasie spotkania dyrektor CIA miał ostrzegać szefa rosyjskiego wywiadu przed konsekwencjami użycia przez Rosję broni atomowej na Ukrainie.
Czytaj więcej
- Nie można tego wykluczyć - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie czy może dojść do kolejnego spotkania szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, Siergieja Naryszkina i dyrektora CIA, Williama Burnsa.
Szojgu zorganizował spotkanie w sprawie zwiększenia liczebności rosyjskiej armii do 1,5 mln żołnierzy
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiada duże zmiany w najbliższych trzech latach.
Czytaj więcej
"Poważne" reformy składu i administracji rosyjskich sił zbrojnych nastąpią w ciągu najbliższych trzech lat - zapowiada Ministerstwo Obrony.
Rzecznik Kremla o kolejnej fali mobilizacji: Sztucznie wywołany temat
Zdaniem Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla, kontynuacja mobilizacji w Rosji to "sztucznie wywołany temat", w tym wywoływany za granicą. - Sugeruję, aby pamiętać cały czas o odpowiednich oświadczeniach wygłaszanych na ten temat przez prezydenta Putina - oświadczył.
Rosyjska komisarz ds. praw człowieka chce stosowania na Ukrainie Konwencji Genewskiej
Chodzi o kwestię bezwarunkowego odsyłania do macierzystego kraju ciężko rannych w czasie walk żołnierzy wziętych do niewoli.
Czytaj więcej
Rosyjska komisarz ds. praw człowieka, Tatiana Moskalkowa, rozmawiała z komisarzem ds. praw człowieka przy ukraińskiej Radzie Najwyższej, Dmitrijem Lubińcem, możliwość powrotu do Rosji ciężko rannych rosyjskich żołnierzy, którzy znajdują się w ukraińskiej niewoli.
Szef MON: Dzięki inicjatywie Polski niemiecki system Patriot będzie w Ukrainie
Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, „Niemcy początkowo nie chciały przekazać Ukrainie patriotów”. Zdaniem polityka, to dzięki inicjatywie Polski "przynajmniej obiecali przekazanie tego systemu”. Szef MON przypomniał również, że ten system obrony pojawi się także w Polsce. - Trafią do nas w ciągu kilku najbliższych dni - zaznaczył.
Czytaj więcej
- Niemcy wcześniej nie chciały przekazać Ukrainie Patriotów. Dzięki naszej inicjatywie przynajmniej obiecali przekazanie tego systemu - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Ołeksij Arestowycz rezygnuje z funkcji doradcy prezydenta Ukrainy
Do rezygnacji Arestowycza dochodzi po tym, jak zasugerował on, iż rakieta Ch-22, która trafiła w blok mieszkalny w Dnieprze, została strącona przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy. Zaprzeczyło temu Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Czytaj więcej
Ołeksij Arestowycz złożył we wtorek rano rezygnację na ręce Wołodymyra Zełenskiego. Doradca prezydenta po ataku na blok mieszkalny w Dnieprze informował, że doszło do zestrzelenia rosyjskiej rakiety, co wywołało gwałtowną reakcję innych osób publicznych.
Cichanouska: Gdyby Łukaszenko dołączył do wojny, Białorusini uciekliby z kraju
Liderka białoruskiej opozycji tłumaczy, czemu Aleksander Łukaszenko, mimo nacisków Kremla, nie zdecydował się na wysłanie swoich żołnierzy na Ukrainę.
Czytaj więcej
Mimo nacisków ze strony Rosji, Białoruś nie dołączyła bezpośrednio do wojny na Ukrainie, a Rosjanie wykorzystują swojego sąsiada jako platformę do przeprowadzania ataków. Zdaniem liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej, Białorusini uciekliby z kraju, gdyby Aleksander Łukaszenko wysłał swoją armię na wojnę.
Szef MSW w rządzie Dolnej Saksonii ma zostać nowym ministrem obrony Niemiec
Do zmiany ministra obrony Niemiec dochodzi w momencie, gdy rośnie presja na Niemcy, by te zgodziły się na reeksport czołgów Leopard 2 na Ukrainę i by same dostarczyły swoje czołgi tego typu Ukrainie.
Czytaj więcej
Boris Pistorius, polityk SPD, minister spraw wewnętrznych w rządzie Dolnej Saksonii, ma zostać nowym ministrem obrony Niemiec - informują dwa źródła agencji Reutera.
Mer Dniepru: Liczba ofiar uderzenia rakiety w blok wzrosła do 44
Borys Fiłatow, mer Dniepru napisał na Facebooku, że liczba ofiar uderzenia rakiety Ch-22 w dziewięciopiętrowy blok mieszkalny w mieście wzrosła do 44. Wcześniej informowano o 41 ofiarach. Rankiem 17 stycznia informowano, że los 25 mieszkańców bloku pozostaje nieznany.
Do stycznia, w walkach o Bachmut, Grupa Wagnera miała stracić 4 tys. zabitych i ok. 10 tys. rannych
Szanse przeżycia więźnia-najemnika są nikłe. Ale od początku stycznia Jewgienij Prigożin rozpowszechnia nagrania z „amnestionowanymi” najemnikami. Według kontraktu powinni oni byli służyć pół roku, a pierwszych zwerbowano w lipcu 2022. Teraz multimiliarder zapewnia, że są już wolni. – Wszyscy mają wytatuowaną pieczęć Wagnera. Każdy dostał komórkę, na którą ktoś zadzwoni po 45 dniach i wezwie z powrotem – bo wszyscy podpisali przedłużenie kontraktu. Kto nie podpisał, zginął w okopach. Ale obiecują wysłać już nie na front, ale na tyły, do łapania dywersantów – mówi Olga Romanowa z organizacji „Ruś siedząca”, pomagającej więźniom.
Czytaj więcej
„Angarski maniak", skazany na dożywocie za 80 zabójstw, wyraził chęć zaciągnięcia się do najemników z Grupy Wagnera walczących na Ukrainie.
Sondaż: 56 proc. Łotyszy wsparło materialnie Ukrainę i uchodźców z Ukrainy
Z sondażu przeprowadzonego na Łotwie przez agencję SKDS na zlecenie Funduszu Integracji Społecznej wynika, że 56 proc. mieszkańców Łotwy wsparło materialnie - przekazując pieniądze, bądź ubrania, żywność i inne produkty pierwszej potrzeby - Ukrainę i uchodźców z Ukrainy. W porównaniu do wiosny 2022 roku odsetek Łotyszy wspierających Ukrainę zwiększył się o 11 punktów procentowych.
Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 102 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz. Rosjanie mieli m.in. ostrzelać budynek szkoły z internatem, szpital, budynki mieszkalne. W wyniku ostrzału są zabici i ranni - pisze Januszewicz. Obwód chersoński został zaatakowany przy użyciu artylerii, zestawów rakietowych, moździerzy, czołgów i bezzałogowych statków powietrznych. W wyniku ostrzałów przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby jeden mieszkaniec obwodu został zabity, a dwóch zostało rannych.
Rośnie liczba ofiar uderzenia rosyjskiej rakiety w blok w Dnieprze
Spod gruzów budynku wydobyto ciało 41 ofiary, dziecka (to czwarte dziecko, które zginęło w wyniku uderzenia rakiety w blok mieszkalny) - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. W ataku rannych zostało 79 dzieci (w tym 16 dzieci). Los 25 mieszkańców bloku pozostaje nieznany.
Rośnie liczba ofiar eksplozji granatu w rejonie Biełgorodu
Liczba ofiar eksplozji granatu w miejscu stacjonowania rosyjskich żołnierzy w pobliżu Biełgorodu, wzrosła do siedmiu - informuje Interfax. Za zaginione nadal uważa się cztery osoby. Wcześniej informowano, że w wyniku przypadkowego zdetonowania granatu przez sierżanta w miejscu stacjonowania rosyjskich żołnierzy w pobliżu Biełgorodu, doszło do eksplozji amunicji, w którą wyposażony był pluton rosyjskich żołnierzy. Wówczas informowano, że 16 osób zostało rannych, osiem było uważanych za zaginione, a trzy zginęły.
Separatyści: Grupa Wagnera zajęła stację kolejową w pobliżu Sołedaru
Denis Puszylin, przywódca separatystów z samozwańczej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej, w rozmowie z telewizją Rossija-24 powiedział, że najemnicy z Grupy Wagnera "oczyszczają Sołedar" oraz że zajęli stację kolejową Soł znajdującą się w pobliżu miasta "przecinając linię komunikacyjną między Siewierskiem a Artiemowskiem (tak Rosjanie określają Bachmut - red.)". W ubiegły piątek resort obrony Rosji podał, że 12 stycznia rosyjscy żołnierze zajęli Sołedar.
Sztab Generalny: Wojsko Ukrainy odpiera rosyjskie ataki w pobliżu 20 osiedli w obwodach donieckim i ługańskim
W ciągu ostatniej doby ukraińscy wojskowi odparli rosyjskie ataki w pobliżu ponad 20 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim.
Ukraińcy w odpowiedzi zaatakowali punkt kontrolny, 11 rosyjskich baz tymczasowych, magazyn paliwa i skład amunicji.
Rosyjskie flagi zakazane podczas Australian Open
Rosyjscy dyplomaci protestują, a kibice mimo zakazu przynoszą flagi na trybuny.
Czytaj więcej
Rosyjska ambasada w Australii zareagowała na zakaz wnoszenia rosyjskich flag na Australian Open, nazywając to "kolejnym przykładem niedopuszczalnego upolitycznienia sportu".
Amerykanie szkolą Ukraińców w Niemczech i Oklahomie
Członkowie ukraińskiej armii będą przeszkoleni z obsługi systemu Patriot.
Czytaj więcej
USA zintensyfikowały szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie taktyki wojskowej w amerykańskiej bazie w Niemczech oraz instruktaż obsługi systemu obrony powietrznej w Oklahomie.
Austriacki minister spraw zagranicznych mówi, że Rosja powinna odgrywać rolę w przyszłym bezpieczeństwie europejskim
Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział, że OBWE powinna pozostać platformą negocjacyjną i skrytykował odmowę Warszawy zaproszenia rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na ostatnie spotkanie grupy w Polsce
Czytaj więcej
Ministra spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg uważa, że ważne jest, aby Zachód zachował proporcje w stosunkach z Rosją, ponieważ pozostanie ona częścią europejskiej historii i kultury.
Brytyjski resort obrony: Pociski Ch-22 są nieprecyzyjne przy rażeniu celów lądowych
Jak czytamy w najnowszym raporcie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii blok mieszkalny w Dnieprze został trafiony, najprawdopodobniej, pociskiem przeciwokrętowym Ch-22 (w nomenklaturze NATO - AS-4 Kitchen). Ministerstwo podkreśla, że pociski te są "regularnie nieprecyzyjne przy rażeniu celów lądowych, ponieważ ich system naprowadzania nie radzi sobie z rozróżnianiem celów w terenie zurbanizowanym".
W nocy rosyjska ciężka artyleria ostrzelała obwód dniepropietrowski
O ostrzale informuje gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że ostrzelany został rejon nikopolski, na który spadło ponad 20 pocisków.
Kadyrow: Jesteśmy daleko od III wojny światowej
"Określam mianem niewłaściwych rozmowy różnych ekspertów, którzy próbują nadać status światowego konfliktu rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie - red.) na Ukrainie. Cały świat nie zgadza się z NATO i grupką krajów, które są częścią (tego konfliktu). Wiele państw, w tym Chiny, Indie, Pakistan i dziesiątki innych krajów zamieszkiwanych przez miliardy ludzi, pozostaje neutralnych, więc wciąż jesteśmy daleko od III wojny światowej" - czytamy we wpisie Ramzana Kadyrowa na jego kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow uważa, że "niewłaściwe jest" określanie przez niektórych ekspertów wojny na Ukrainie mianem III wojny światowej. Kadyrow pisze o tym na swoim kanale w serwisie Telegram.
W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski 130 razy
Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego pisze, że Rosjanie "zintensyfikowali działania mające na celu sterroryzowanie mieszkańców" obwodu. Tylko w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów uszkodzone zostały 64 budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury cywilnej.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Wróg nadal chce zająć cały obwód doniecki
Rosjanie prowadzą działania ofensywne w rejonie Bachmutu i Awdijiwki - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy. Sztab podaje, że w ciągu doby Rosjanie wystrzelili przeciwko celom na Ukrainie dwie rakiety i przeprowadzili siedem uderzeń z powietrza oraz 70 ostrzałów celów na Ukrainie. "Zagrożenie dalszymi uderzeniami powietrznymi i rakietowymi na obiekty na Ukrainie pozostaje wysokie" - czytamy w raporcie.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 116 950 żołnierzy, 3 121 czołgów, 6 215 pojazdów opancerzonych, 2 104 zestawy artyleryjskie, 441 wyrzutni rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 286 samolotów, 276 śmigłowców, 1 872 bezzałogowe statki powietrzne, 749 pocisków manewrujących, 17 jednostek nawodnych, 4 877 pojazdów (w tym cystern) i 190 jednostek sprzętu specjalnego.
Szojgu dokonał inspekcji wojsk walczących na Ukrainie
Informację na ten temat podaje resort obrony Rosji.
Czytaj więcej
Rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu, dokonał inspekcji rosyjskiego zgrupowania w strefie działań wojennych na Ukrainie - informuje rosyjski resort obrony.
Haszczyński: Czołgów będzie za mało i nadjadą późno. A czołgi to nie wszystko, czego potrzeba
Nikt na Zachodzie, w tym w Polsce, nie chce III wojny światowej. I to jest zrozumiałe. Niemożliwy wciąż jest zakaz lotów. Opinia publiczna jest jednak zazwyczaj bardziej niż politycy otwarta w sprawie dostaw broni dla Ukraińców. Także pod jej wpływem granica tego, co można Ukraińcom dać, się przesuwa. Dzieje się to bardzo powoli, mimo że po przekroczeniu każdego progu zmniejsza się lęk przed atomowym odwetem Putina. Po niemal roku wielkiej wojny doszliśmy do czołgów zachodniej produkcji. Rozważamy, ile ich dać, a Niemcy, czy w ogóle je dać i czy pozwolić innym, którzy mają niemieckie leopardy, by je dali - pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Jest logika okopów i jest logika politycznych gabinetów. I tylko czasem, na chwilę, udaje się je pogodzić.
Think tank z USA opisuje konflikt między resortem obrony Rosji a Jewgienijem Prigożynem i Grupą Wagnera
ISW odnotowuje, że rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pośrednio oskarżył Prigożyna o celowe eksponowanie konfliktu pomiędzy rosyjskim resortem obrony a Grupą Wagnera. Pieskow, pytany o doniesienia na temat tego konfliktu stwierdził w poniedziałek, że takie doniesienia są "produktem manipulacji informacjami". Dodał, że choć większość tych "manipulacji" pochodzi od wrogów Rosji, to jednak również niektórzy jej "przyjaciele" zachowują się w podobny sposób.
Czytaj więcej
"Kreml nadal publicznie podważa słowa finansującego działanie Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, który twierdził, że Grupa Wagnera samodzielnie zajęła Sołedar, w obwodzie donieckim" - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Rzeczniczka MSZ Rosji do szefa brytyjskiej dyplomacji: Musisz odpowiedzieć za wspieranie neonazizmu
James Cleverly został w ostatnich dniach objęty sankcjami przez Rosję.
Czytaj więcej
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa, na swoim kanale w serwisie Telegram zapowiada, że szef brytyjskiej dyplomacji, James Cleverly, "odpowie za wspieranie neonazizmu".
W Rumunii morze wyrzuciło na brzeg system napędowy rosyjskiej rakiety przeciwlotniczej
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje, że na brzegu Morza Czarnego znaleziono szczątki rosyjskiej rakiety wystrzelonej przez zestaw Pancyr-S1. Znalezione fragmenty nie zawierały materiału pirotechnicznego, ani innych groźnych materiałów - były to elementy systemu napędowego rakiety.
We wtorek rosyjska Duma zbierze się po raz pierwszy w 2023 r.
Posiedzenie rozpocznie się od przemówienia przewodniczącego Dumy, Wiaczesława Wołodina. Duma, w czasie wiosennej sesji, ma zająć się - jak mówił zastępca przewodniczącego Dumy, Aleksandr Żukow - "kwestią integracji na polu prawnym (nowych) terenów, które są częścią Federacji Rosyjskiej", czyli nielegalnie anektowanych części Ukrainy.
W rejonie Bachmutu i Awdijiwki Rosjanie atakują przez całą dobę
- Bardzo ciężkie walki toczą się w dwóch kluczowych sektorach (frontu)... w Bachmucie i Awdijiwce - powiedział ukraiński analityk wojskowy, Ołeh Żdanow, w nagraniu umieszczonym na YouTube. - Wróg stale atakuje, robi to całą dobę. Próbujemy utrzymać nasze pozycje. Rosjanie są aktywni w nocy - bardzo potrzebujemy noktowizorów - dodał.
Czytaj więcej
Ukraina apeluje do Zachodu o przyspieszenie dostaw broni, w związku z przewidywaną dużą ofensywą rosyjskiej armii.
Zełenski: Zbieramy informację o sprawcach ataku na Dniepr
- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaczęła już zbierać informację o tych przedstawicielach rosyjskiej armii, którzy przygotowali i przeprowadzili uderzenie - mówił o ataku rakietowym na Dniepr, w czasie którego rosyjska rakieta uderzyła w blok mieszkalny, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nie ma wątpliwości: każda osoba winna tej zbrodni wojennej, będzie zidentyfikowana i postawiona przed wymiarem sprawiedliwości - dodał. - Uderzenie na Dniepr, a także inne podobne uderzenia, podlegają pod jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego. Wykorzystamy wszystkie dostępne możliwości - na szczeblu krajowym i międzynarodowym - by upewnić się, że wszyscy rosyjscy mordercy, wszyscy, którzy wydają i wykonują rozkazy prowadzenia terroru rakietowego przeciwko naszym obywatelom, usłyszeli wyroki. I by upewnić się, że odbędą karę - dodał.
W nocy w obwodzie biełgorodzkim w Rosji aktywna była obrona przeciwlotnicza
Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji, Wiaczesław Gładkow, poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek w obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza. "Według wstępnych danych nie ma zniszczeń ani ofiar" - napisał Gładkow.
W poniedziałek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, poinformowało, że 16 stycznia z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki z żywnością - dwa z nich wyruszyły w rejs do Chin, jeden - do Hiszpanii. Łącznie, od 22 lipca, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 655 statków na pokładzie których znajdowało się 17 638 311 ton zbóż i innych produktów żywnościowych.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Na Białorusi rozpoczynają się dwutygodniowe ćwiczenia rosyjskiego i białoruskiego lotnictwa.