„Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy przygotowuje się na zakrojone na szeroką skalę sytuacje kryzysowe o różnym charakterze, które mogą mieć wpływ na ludność cywilną. Zgodnie z procedurami, Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC) otrzymał 15 lutego prośbę o pomoc międzynarodową z Ukrainy” - przekazało NATO na swojej stronie internetowej.
Kijów zwrócił się również do NATO o ponad sto pojazdów terenowych, sprzęt do rozminowywania i rozpoznania radiochemicznego.
Czytaj więcej
„Potężny cyberatak, jaki nigdy wcześniej się nie zdarzył” na Ukrainie. Ofiarami ataku DDoS padły m.in. strony Ministerstwa Obrony, ukraińskich Sił Zbrojnych i dwóch banków.
Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, mówił niedawno, że Rosja może w każdej chwili rozpocząć działania wojenne przeciwko Ukrainie, a atak może przybrać różne formy. Stany Zjednoczone miały nieoficjalnie podać sojusznikom z NATO konkretną datę ataku Rosji na Ukrainę – 16 lutego.
Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof jest głównym cywilnym mechanizmem reagowania kryzysowego NATO w regionie euroatlantyckim. Jego zadaniem jest koordynacja napływających próśb o pomoc w przypadku klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka. Poszkodowane państwo zazwyczaj informuje tę strukturę o konkretnych potrzebach, po czym państwa NATO i kraje partnerskie wysyłają odpowiednią pomoc.