Głosowanie na Słowo Roku 2019 trwało od 26 października do 31 grudnia. W internetowych wyborach oddano łącznie 34 tysiące głosów. Można było też składać własne kandydatury, jednak ostatecznie wygrała jedna z dziesięciu propozycji, przedstawionych przez kapitułę.
Akronim LGBT zdobył w głosowaniu 9,90 procent głosów. Tuż za nim na drugim miejscu znalazł się rzeczownik klimat, który otrzymał 9,24 procent głosów. Trzecie miejsce zdobyło słowo hulajnoga, na które oddano 5,99 procent głosów - poinformował Uniwersytet Warszawski, organizator konkursu.
Odwrotną kolejność na dwóch pierwszych miejscach ustaliła we własnym wyborze kapituła plebiscytu. „Klimat (słowo grudnia 2018 r.) należy do wyrazów, które najdłużej są obecne w zestawieniach wyrazów o najwyższej kluczowości, bo od 2012 r., kiedy pojawił się po raz pierwszy przy okazji szczytu klimatycznego w Dausze. Dwa lata później wyraz ten został zgłoszony przez internautów na słowo roku. Od tej pory regularnie pojawia się w zestawieniach tygodniowych i miesięcznych, a od 2017 r. również rocznych –przede wszystkim w kontekście zmian klimatycznych” - podkreślono.
Drugie miejsce kapituła przyznała akronimowi LGBT a na trzecim miejscu znalazło się słowo feminatyw/feminatywum.
W skład Kapituły plebiscytu Słowo Roku wchodzą: Jerzy Bartmiński (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie), Jerzy Bralczyk (Uniwersytet Warszawski), Katarzyna Kłosińska (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Markowski (Uniwersytet Warszawski), Jan Miodek (Uniwersytet Wrocławski), Renata Przybylska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Halina Zgółkowa (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).