Polscy Żydzi nie czują się bezpiecznie, a zdaniem 85 proc. z nich antysemityzm to „dość duży" lub „bardzo duży problem" – takie stwierdzenia znalazły się w najnowszym raporcie Komisji Stanów Zjednoczonych na temat antysemityzmu w Europie. Komisja jest federalnym ciałem, którego członków wybierają amerykański prezydent i kongresmani, a w swoim najnowszym raporcie analizuje sytuację w 11 europejskich krajach najważniejszych dla diaspory żydowskiej.
Szczególny moment
Prof. Rafał Pankowski z „Nigdy Więcej", stowarzyszenia antyrasistowskiego, o którego pracach wspomina raport, twierdzi, że opracowanie jest szczególnie ważne, bo ukazało się na starcie administracji prezydenta Joe Bidena. – Nowa administracja wyraźnie przewartościowała politykę, a tematy takie, jak prawa mniejszości oraz walka z antysemityzmem i rasizmem, stają się ponownie ważnymi tematami w amerykańskim dyskursie publicznym – mówi.
Jak Amerykanie oceniają poziom antysemityzmu w Polsce? „Żydowskich przywódców niepokoi obecność w przestrzeni publicznej retoryki antysemickiej, którą posługują się m.in. skrajnie prawicowe postaci polityki i mediów. Ostatnie debaty o Holokauście, historii i restytucji dotknęły drażliwych kwestii politycznych i uwolniły bezprecedensowe komentarze antysemickie" – piszą Amerykanie na wstępie do rozdziału dotyczącego Polski.
Później dodają, że wciąż aktualny jest list otwarty społeczności żydowskiej z 2018 roku, wystosowany tuż po głośnej nowelizacji ustawy o IPN. Głosił m.in., że polscy Żydzi „nie czują się dziś w Polsce bezpieczni", a „mowa nienawiści wylewa się z internetu i rozpycha się w przestrzeni publicznej".
Amerykanie posługują się też statystykami. Podają wyniki badania unijnej Agencji Praw Podstawowych z 2018 roku, z których wynika, że 32 proc. polskich Żydów doświadczyło przynajmniej jednego zachowania o podłożu antysemickim w okresie roku, 50 proc. z nich obawia się, że może to spotkać ich rodzinę i przyjaciół, a 42 proc. rozważało emigrację. Autorzy amerykańskiego raportu przypominają w dodatku, że Polska wypada gorzej niż średnia dla Europy Wschodniej w dotyczących antysemityzmu wskaźnikach Ligi Przeciw Zniesławieniom.