Wyraźne zmiany w pogodzie. IMGW podał prognozę długoterminową na pięć tygodni

IMGW przedstawił prognozę długoterminową na najbliższych pięć tygodni. Widać w niej wyraźne ochłodzenie w pierwszych dniach listopada oraz większe opady w drugiej połowie miesiąca. Czego jeszcze można spodziewać się w pogodzie w najbliższym czasie?

Publikacja: 28.10.2024 15:07

Nadchodzi ochłodzenie. Co jeszcze czeka nas w pogodzie według prognoz IMGW?

Długoterminowa prognoza pogody

Nadchodzi ochłodzenie. Co jeszcze czeka nas w pogodzie według prognoz IMGW?

Foto: Mariusz Stoszewski / Adobe Stock

IMGW na swoim profilu w serwisie X opublikował długoterminową prognozę numeryczną anomalii średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu. Prognoza obejmuje najbliższych pięć tygodni, a więc okres od poniedziałku 28 października do niedzieli 1 grudnia. Prezentowana anomalia średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu odnosi się do normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Prognoza długoterminowa IMGW: Ciepły i suchy przełom października i listopada

Według prognozy IMGW, w najbliższych dniach powinno być jeszcze dosyć ciepło. W tygodniu od 28 października do 3 listopada anomalia średniej temperatury powietrza ma być dodatnia. Spodziewać należy się temperatur wyższych w stosunku do normy wieloletniej – o 1 stopień Celsjusza na krańcach południowo-zachodnich i nawet 2,8 stopnia Celsjusza na południu. Jedynie na krańcach południowych anomalia wynieść ma zaledwie 0,7 stopnia Celsjusza.

W omawianym tygodniu na przeważającym obszarze kraju spodziewać się można mniejszej ilości opadów niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadu ma mieścić się w przedziale od 57 proc. na południowym zachodzie do 87 proc. na południu. Jedynie na północy opadów będzie więcej. Anomalia ma wynieść tam bowiem od 104 do 109 proc.  

Ochłodzenie w pierwszych dniach listopada

Tydzień od 4 do 10 listopada przynieść ma wyraźne ochłodzenie w całym kraju. Jedynie na krańcach północnych prognozowana jest dodatnia anomalia średniej temperatury (0,3 stopnia Celsjusza) w stosunku do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na pozostałym obszarze Polski anomalia ta ma być ujemna i mieścić się w granicach od -0,5 stopnia Celsjusza na północy do nawet -5,6 stopni Celsjusza na krańcach południowych.

Opisywany tydzień ma według IMGW charakteryzować się podobną anomalią sumy opadów w stosunku do normy wieloletniej jak poprzedni. W przeważającej części Polski opadów ma być mniej niż wynosi norma wieloletnia. Anomalia sumy opadów ma mieścić się w przedziale od 53 proc. na zachodzie do 87 proc. na południu. Więcej opadów prognozowanych jest jedynie na południowym wschodzie (od 102 do 110 proc.) oraz na północy (148 proc.).

Czytaj więcej

Jaka będzie zima 2024/2025? IMGW podał najnowsze prognozy

Prognoza pogody na listopad: Ocieplenie możliwe w połowie miesiąca

Kolejny tydzień – od 11 do 17 listopada – przynieść ma ocieplenie. W przeważającej części kraju prognozowana jest dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza w stosunku do normy wieloletniej, która mieścić się ma w granicach od 0,1 stopnia Celsjusza na południowym wschodzie do 1,9 stopnia Celsjusza na krańcach północnych. Jedynie w Polsce południowo-zachodniej oraz na krańcach południowych spodziewać należy się ujemnej anomalii średniej temperatury powietrza (od -0,1 stopnia Celsjusza do -1,5 stopnia Celsjusza).

W tygodniu od 11 do 17 listopada ilość opadów na terenie kraju ma zbliżać się do normy wieloletniej lub ją nieznacznie przekraczać. Anomalia sumy opadu ma mieścić się w przedziale od 85 proc. w centrum do 136 proc. na wschodzie.

Druga połowa listopada: Ciepła, ale deszczowa

W tygodniu od 18 do 24 listopada zapowiadana jest nieco wyższa niż w poprzednim tygodniu anomalia średniej temperatury w stosunku do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie na krańcach południowych może być ona ujemna i wynieść -0,8 stopni Celsjusza. W pozostałej części kraju IMGW prognozuje, że będzie ona dodatnia i będzie mieścić się w granicach od 0,4 stopnia Celsjusza na południu, przez 0,9-1 stopień Celsjusza w centrum, do nawet 2,3 stopnia Celsjusza na północy.

Czytaj więcej

Zmiana w prognozach na Wszystkich Świętych. Kiedy przyjdzie ochłodzenie?

W opisywanym tygodniu zdaniem IMGW w całym kraju spodziewać należy się większej ilości opadów niż wynosi norma wieloletnia. Anomalia sumy opadów wynieść ma od 110 proc. w Polsce północno-zachodniej do 155 proc. w części południowo-zachodniej. Jedynie w niektórych północnych i południowych rejonach kraju wartości te mają mieścić się w granicach 91-100 proc.

Długoterminowa prognoza pogody IMGW na przełom listopada i grudnia

W tygodniu od 25 listopada do 1 grudnia – według prognoz IMGW – trzeba spodziewać się anomalii średniej temperatury zbliżonej do tej prognozowanej we wcześniejszym tygodniu. Ponownie jedynie na krańcach południowych zapowiadana jest ujemna anomalia średniej temperatury powietrza w stosunku do normy wieloletniej (-0,5 stopni Celsjusza). W pozostałej części kraju anomalia ta ma być dodatnia i mieścić się w granicach od 0,4 stopnia Celsjusza na południu przez 1-1,2 stopnia Celsjusza w centrum do 2,4 stopnia Celsjusza na północy.

Na przełomie listopada i grudnia należy spodziewać się jeszcze większej ilości opadów niż w poprzednim tygodniu. Na terenie całej Polski ma ich być więcej niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadu ma mieścić się w przedziale od 115 proc. na zachodzie do 193 proc. na południu.

IMGW na swoim profilu w serwisie X opublikował długoterminową prognozę numeryczną anomalii średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu. Prognoza obejmuje najbliższych pięć tygodni, a więc okres od poniedziałku 28 października do niedzieli 1 grudnia. Prezentowana anomalia średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu odnosi się do normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Prognoza długoterminowa IMGW: Ciepły i suchy przełom października i listopada

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega