IMGW na swoim profilu w serwisie X opublikował długoterminową prognozę numeryczną anomalii średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu. Prognoza obejmuje najbliższych pięć tygodni, a więc okres od poniedziałku 28 października do niedzieli 1 grudnia. Prezentowana anomalia średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu odnosi się do normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Prognoza długoterminowa IMGW: Ciepły i suchy przełom października i listopada
Według prognozy IMGW, w najbliższych dniach powinno być jeszcze dosyć ciepło. W tygodniu od 28 października do 3 listopada anomalia średniej temperatury powietrza ma być dodatnia. Spodziewać należy się temperatur wyższych w stosunku do normy wieloletniej – o 1 stopień Celsjusza na krańcach południowo-zachodnich i nawet 2,8 stopnia Celsjusza na południu. Jedynie na krańcach południowych anomalia wynieść ma zaledwie 0,7 stopnia Celsjusza.
W omawianym tygodniu na przeważającym obszarze kraju spodziewać się można mniejszej ilości opadów niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadu ma mieścić się w przedziale od 57 proc. na południowym zachodzie do 87 proc. na południu. Jedynie na północy opadów będzie więcej. Anomalia ma wynieść tam bowiem od 104 do 109 proc.
Ochłodzenie w pierwszych dniach listopada
Tydzień od 4 do 10 listopada przynieść ma wyraźne ochłodzenie w całym kraju. Jedynie na krańcach północnych prognozowana jest dodatnia anomalia średniej temperatury (0,3 stopnia Celsjusza) w stosunku do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na pozostałym obszarze Polski anomalia ta ma być ujemna i mieścić się w granicach od -0,5 stopnia Celsjusza na północy do nawet -5,6 stopni Celsjusza na krańcach południowych.