W październiku możemy cieszyć się złotą polską jesienią. Obecnie nadal temperatury są dosyć wysokie, a dni słoneczne. Jednak zgodnie z prognozami IMGW już wkrótce ma się to zmienić. Nadchodzi ochłodzenie. W przyszłym tygodniu powinniśmy spodziewać się temperatur niższych od tych obecnych. Czy to oznacza, że pogoda na Wszystkich Świętych nie będzie tak łaskawa, jak w ostatnich latach?
Prognoza pogody na 1 listopada: Idzie ochłodzenie?
Według długoterminowej prognozy numerycznej podanej przez IMGW 19 października, na terenie całej Polski obecny tydzień (od 21 do 27 października) ma charakteryzować się średnią temperaturą powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednak już w kolejnym tygodniu, a więc w tym, w którym przypada Wszystkich Świętych, możemy spodziewać się ochłodzenia i temperatury typowej dla tej części roku. W tygodniu od 28 października do 3 listopada średnia temperatura na niemal całym obszarze kraju ma mieścić się w normie wieloletniej (1991-2020). Jedynie na krańcach północnych temperatura może być powyżej normy wieloletniej, zaś na krańcach południowych – poniżej. Kolejny tydzień (od 4 do 10 listopada) charakteryzować już ma się średnią temperaturą poniżej normy wieloletniej w całej południowej części Polski. Natomiast w części północnej średnie temperatury mają mieścić się w normie wieloletniej, a jedynie na krańcach północnych mogą być powyżej normy.
Zgodnie ze wspomnianą długoterminową prognozą numeryczną, średnia dobowa temperatura powietrza w tygodniu od 28 października do 3 listopada ma wynieść od 3 stopni Celsjusza na południowych krańcach Polski, przez 5-7 stopni Celsjusza na przeważającym obszarze kraju, do 8 stopni Celsjusza w części północno-zachodniej.
Jaka będzie pogoda tuż przed Wszystkimi Świętymi?
Ochłodzenie na Wszystkich Świętych potwierdza również prognoza średnioterminowa podana przez IMGW 21 października. Obejmuje ona okres od 21 do 30 października, a więc czas niemal bezpośrednio poprzedzający 1 listopada. Przy czym IMGW zaznacza, że termin ochłodzenia może podlegać niewielkiej korekcie. Wszystko z powodu tego, że prognozy na okres dłuższy niż 7 dni mają niższą sprawdzalność.