Skąd pana obecność przy Future Frombork Festivalu?
Jestem pasjonatem łączności satelitarnej, interesuje mnie szczególnie ta ruchoma (łączność satelitarna), byłem m.in. członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej pierwszej kadencji –brałem udział w pierwszych projektach z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), ale mam w pamięci także historię rozwoju technologii satelitarnych i ich powiązanie z odkryciami astronomicznymi. Postanowiłem zaangażować się w festiwal także biorąc pod uwagę, że Frombork to przeurocze miejsce, na uboczu szlaków turystycznych oraz to, że nazwisko Kopernika, którego szczątki się tam znajdują, cały czas jest rozpoznawalne na całym świecie. Spodobał mi się ten pomysł, żeby połączyć rolę Kopernika dla nowożytnego świata i to gdzie pracował z promocją nauki i kultury. W świecie gdzie dominuje technika i technologia humanistyka jest potrzebna, bo nowoczesne narzędzia prowadzą do tego, że człowiek zatraca podstawowe wartości i jest coraz bardziej zagubiony.
Czytaj więcej
Dobrze, że branża kosmiczna szybko się rozwija, zwłaszcza, że jest ona bardzo istotna dla bezpieczeństwa państwa. To zatem interes Polski by można było korzystać z jej produktów - ocenia Michał Szwajewski, dyrektor merytoryczny Future Frombork Festival, prezes Space Entrepreneurship Institute, twórca obiektów badających przestrzeń kosmiczną i planetarną.
Ukraina funkcjonuje dzięki łączności satelitarnej. To niezwykle ważne
Zgadza się pan z prognozami, że przed nami szybki rozwój technologii kosmicznych, na czym bardzo będzie korzystać gospodarka?
W naszym świecie chcemy mieć dostęp, w sensie komunikacyjnym, wszędzie i do wszystkiego, a to nie bierze się z powietrza. Stąd rosnąca rola systemów łączności satelitarnej. Wystarczy spojrzeć na rozwój globalnej turystyki – ludzie są dziś często w tak odległych w miejscach, gdzie zbudowanie infrastruktury naziemnej nie opłaca się finansowo, bo są one trudno dostępne i/lub słabo zaludnione.