Mateusz Żaboklicki nowym zwycięzcą programu "Milionerzy". Kim jest i jak brzmiało pytanie za milion?

Dotychczas w polskiej edycji programu "Milionerzy" główną nagrodę udało się zdobyć już sześciu osobom. Ostatnim zwycięzcą był poeta Mateusz Żaboklicki. Jak brzmiało finałowe pytanie, dzięki któremu mężczyzna wygrał milion złotych?

Publikacja: 13.03.2024 10:33

33-letni Mateusz Żaboklicki – poeta, tłumacz z języków klasycznych, dramatopisarz i fotograf – wygra

33-letni Mateusz Żaboklicki – poeta, tłumacz z języków klasycznych, dramatopisarz i fotograf – wygrał program „Milionerzy” prowadzony przez Huberta Urbańskiego.

Foto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

adm

W poniedziałek 33-letni Mateusz Żaboklicki został szóstym zwycięzcą polskiej edycji popularnego programu "Milionerzy". Podczas rozgrywki mężczyzna pytany był między innymi o architekturę, sport czy historię Polski. Do ostatniego pytania przebrnął bez większego problemu – odpowiadając na nie miał aż dwa koła ratunkowe: telefon do przyjaciela oraz wymianę pytania.

Kim jest Mateusz Żaboklicki? To nowy zwycięzca "Milionerów"

W poniedziałek kolejnej – już szóstej – osobie udało się wygrać główną nagrodę w polskiej edycji programu „Milionerzy”, prowadzonym przez Huberta Urbańskiego. 

Jak ujawniono, wielki wygrany – Mateusz Żaboklicki – to ceniony poeta, tłumacz z języków klasycznych, dramatopisarz i fotograf na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Mężczyzna jest żonaty i ma dwóch synów.

Mateusz Żaboklicki wygrał „Milionerów”. Jakie miał pytania?

Mateusz Żaboklicki grę w programie „Milionerzy” rozpoczął od pytania za 500 złotych. Mężczyznę zapytano o to, "co lub kto pęta się między nogami". Kolejne pytania dotyczyły między innymi koreańskiego kimchi, polskiego miasta wzorowanego na renesansowym modelu miasta idealnego oraz imienia bohaterki książki Słowackiego. Na wszystkie z pytań uczestnik programu znał podpowiedź i nie korzystał z kół ratunkowych. 

Przy pytaniu za 10 tysięcy złotych mężczyzna poprosił o pomoc publiczność, która była bardzo pomocna. Żaboklicki zapytany został w nim o króla Polski. Pytanie brzmiało: "Choć miał dopiero 10 lat, a jego ojciec wciąż żył, koronowano go na króla Polski". Wśród odpowiedzi pojawili się: Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jan Olbracht oraz Zygmunt August. Aż 63 proc. publiczności odpowiedziało, że jest to Zygmunt August – Mateusz Żaboklicki posłuchał tej rady i zaznaczył odpowiedź – okazała się ona poprawna. 

Czytaj więcej

Rekordowa wygrana w Lotto

Kolejne pytanie, które padło – o 20 tysięcy złotych – dotyczyło piłki nożnej. Mężczyzna, zapytany został, "gdzie leży państwo, którego męska reprezentacja odniosła najwięcej zwycięstw na mundialach?". Uczestnik poprosił Huberta Urbańskiego o koło "pół na pół” i ostatecznie zaznaczył odpowiedź A – w Ameryce Południowej – która okazała się poprawna. 

Przedostatnie zaś pytanie, które warte było aż pół miliona złotych, dotyczyło kolei. Żaboklicki zapytany został o państwo, w którym jest najsłabiej rozwinięta kolej pasażerska. Do wyboru były Chiny, Kolumbia, Węgry oraz Indie. Uczestnik programu „Milionerzy” wybrał poprawną odpowiedź – B: „Kolumbia".

„Milionerzy” – pytanie za milion złotych

W finałowym pytaniu "Milionerów" Mateusz Żaboklicki usłyszał pytanie: „Do czworonogów, czyli tetrapodów, nie zaliczamy”. Odpowiedzi brzmiały: A: Gadów; B: Płazów; C: Ptaków; D: Owadów. 

Żaboklicki przyznał, że wie, iż chodzi o odpowiedź D: „owadów". Zdecydował się on jednak poprosić o telefon do przyjaciela. Jak powiedział, „chciał go pozdrowić”. Po krótkiej rozmowie mężczyzna udzielił poprawnej odpowiedzi i tym samym stał się szóstym uczestnikiem programu „Milionerzy" – Mateusz Żaboklicki wygrał milion. 

Program „Milionerzy”. Pełna lista zwycięzców i wszystkie pytania za milion złotych

Pytania za milion dotychczas padły łącznie 31 razy, jednak jedynie sześciu osobom udało się do tej pory zgarnąć główną nagrodę – milion złotych. Zwycięzcami „Milionerów” byli:

  • w 2010 roku – doktorant Krzysztof Wójcik, 
  • w 2018 roku – emerytowana nauczycielka Maria Romanek,
  • w 2019 roku – filolożka klasyczna Katarzyna Kant-Wysocka 
  • w 2021 roku – muzykolog Jacek Iwaszko
  • w 2022 roku – księgowy Tomasz Orzechowski. 

 Jakie pytania za milion usłyszeli poprzedni zwycięzcy programu „Milionerzy”?

Z gry na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil?

A) na kornecie

B) na akoredonie

C) na djembe

D) na ksylofonie

2018 rok – Maria Romanek

Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121? 

A) 12 321 

B) 1 234 321 

C) 111 111 111

D) 123 454 321

2019 rok – Katarzyna Kant-Wysocka

Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest:

A) Wniebowzięcie Matki Bożej

B) Zmartwychwstanie Jezusa

C) Śmierć Jezusa na krzyżu

D) Zesłanie Ducha Świętego

2021 rok – Jacek Iwaszko

Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie? 

1 stycznia 1000 r.

1 stycznia 1001 r.

C. 1 stycznia 2000 r.

D. 1 stycznia 2001 r.

2022 rok – Tomasz Orzechowski

Kto w połowie XIX wieku skomponował "Modlitwę dziewicy", utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii?

A) Franciszek Liszt z Raiding

B) Edward Grieg z Bergen

C) Robert Schumann z Zwickau

D)  Tekla Bądarzewska z Mławy

2024 rok – Mateusz Żaboklicki

Do czworonogów, czyli tetrapodów, nie zaliczamy:

A)  gadów

B) płazów

C) ptaków

D) owadów

Czytaj więcej

Kolejny gracz amerykańskiej loterii stał się miliarderem. Ma trudny wybór

Program „Milionerzy”. Na czym polega program prowadzony przez Huberta Urbańskiego?

W programie „Milionerzy”, który emitowany jest w stacji TVN, sprawdzana jest wiedza z różnych dziedzin. Jego uczestnicy odpowiadają na pytania z zakresu wiedzy ogólnej, obejmującej przede wszystkim takie tematy, jak: historia, sztuka, teologia, polityka, ekonomia, matematyka, język, podróże, sport, rozrywka, żywność oraz gry i zabawy. Co ciekawe, w porównaniu z rokiem 2000, w latach 2017–2019 zadawano przeciętnie mniej pytań z zakresu historii, ekonomii, sportu i podróży, a więcej pytań dotyczących polityki i społeczeństwa, rozrywki, jedzenia oraz języka polskiego. Pytania odnoszące się do wiedzy akademickiej występują mniej więcej z taką samą częstością, co pytania sprawdzające tzw. wiedzę codzienną. 

Wszystkie podstawowe zasady gry teleturnieju oparte są na oryginalnej, brytyjskiej wersji programu – „Who Wants to Be a Millionaire?”. Podczas gry o milion złotych uczestnik musi poprawnie odpowiedzieć na dwanaście zamkniętych pytań. W czasie gry zawodnik ma do dyspozycji koła ratunkowe. 

W poniedziałek 33-letni Mateusz Żaboklicki został szóstym zwycięzcą polskiej edycji popularnego programu "Milionerzy". Podczas rozgrywki mężczyzna pytany był między innymi o architekturę, sport czy historię Polski. Do ostatniego pytania przebrnął bez większego problemu – odpowiadając na nie miał aż dwa koła ratunkowe: telefon do przyjaciela oraz wymianę pytania.

Kim jest Mateusz Żaboklicki? To nowy zwycięzca "Milionerów"

Pozostało 94% artykułu
Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega