Przybywa uciekających z Ukrainy. Polska zapewnia szeroką pomoc

Bezpłatne przejazdy pociągami, szybka ścieżka w przekraczeniu granicy dla kobiet i dzieci, punkty recepcyjne – coraz więcej ułatwień dla Ukraińców.

Publikacja: 27.02.2022 19:26

Od soboty Ukraińcy na podstawie paszportu mogą jeździć pociągami bez opłaty

Od soboty Ukraińcy na podstawie paszportu mogą jeździć pociągami bez opłaty

Foto: PAP, Albert Zawada

W niedzielę do godz. 15 polską granicę przekroczyło już 200 tysięcy uciekających z Ukrainy obywateli, przede wszystkim kobiet i dzieci, ale też osób starszych. Według ONZ Ukrainę opuściło już 300 tysięcy osób, które uciekły m.in. do Mołdawii – to bilans z czterech ostatnich dni.

Tysiące na granicy

Polski rząd dwukrotnie zwiększył przepustowość na granicy z 47 tys. osób, jakie przybyły z Ukrainy do Polski w piątek, do 77 tys. w sobotę. Mimo iż wszystkie przejścia graniczne w Polsce od strony Ukrainy są otwarte, to w samochodach czeka się w nawet 40-kilometrowych kolejkach.

Część osób, jak przyznał w niedzielę na konferencji komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga, próbuje dostać się do Polski przez zieloną granicę. Chociaż Polska zapewnia, że każdy Ukrainiec otrzyma pomoc w naszym kraju, pogranicznicy jednak skrupulatnie sprawdzają wjeżdżające do nas osoby. Pod tym kątem, czy nie są niepożądane ze względów bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Sondaż: Strach ma twarz Putina. Polacy mają obawy przed wojną

Kolejki tworzą się głównie przez stronę ukraińską, która musi sprawdzać, czy osoba przekraczająca granicę nie jest objęta mobilizacją. – Pomagamy wszystkim. Oczywiście osoby, ich tożsamość jest weryfikowana, funkcjonariusze SG sprawdzają, czy nie są one poszukiwane – zapewnia nas por. Anna Michalska, rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej.

– To nie jest tak, że wpuszczamy wszystkich bez weryfikacji. Nie możemy pozwolić, żeby do kraju wjechał ktoś uznawany za osobę niebezpieczną – mówi Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński nie ukrywał, że sytuacja jest „ekstremalnie trudna" i „trzeba przygotować się na tygodnie lub miesiące pomocy". Nie chciał zdradzić, jakie są szacunki rządu co do tego, ilu Ukraińców może szukać schronienia w Polsce. Według firmy Personal Service ta liczba może sięgać od miliona do nawet 3 mln ludzi.

Ułatwienia dla przyjezdnych

Polski rząd obniżył koszt połączeń na Ukrainę do 20 proc., wysyła również na ukraińskie numery telefonów alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na temat warunków pomocy w Polsce. Wiceszef MSWiA Paweł Szafernaker apelował w niedzielę o to, by pomoc była skoordynowana z wojewodami. Także punkty recepcyjne dla Ukraińców, którzy nie mają w Polsce rodzin czy znajomych, powstaną w każdym województwie – dotychczas były głównie w Lubelskiem i Podkarpackiem. – 10 proc. osób, które przekraczają granicę, kieruje się do punktów – wskazał Szafernaker.

– Przyjeżdżają do nas głównie rodziny, kobiety z małymi dziećmi. Dajemy im herbatę, kawę, kanapki. Jedni swoimi samochodami jadą dalej, po innych, kiedy uzbiera się pula osób, przyjeżdża autobus i zabiera ich do miejsc zakwaterowania w głąb kraju – opowiada nam wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik. – Również na przejście graniczne dowozimy im ciepłe płyny, ugotowaliśmy też zupę i w dużym termosie tam zawieźliśmy – dodaje.

Od soboty obywatele Ukrainy (na razie na pierwsze cztery tygodnie) na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo mogą poruszać się polskimi kolejami po Polsce za darmo – w klasie 2. pociągami kategorii ekonomicznych TLK i IC PKP InterCity.

Czytaj więcej

Relacja z Kijowa. Koło naszego szpitala rakiety jeszcze nie latały

Dla osób chorych lub rannych z Ukrainy przeznaczony został szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie – dotychczas służył pacjentom covidowym. Może w nim znaleźć pomoc 200 osób. Polska zdecydowała również o szczepieniu przeciwko Covid-19 wszystkich chętnych Ukraińców, jak również zwolnieniu ich z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Z kolei Polska Misja Medyczna jest gotowa do przekazania pakietu środków medycznych. Wśród odbiorców pierwszych transportów z pomocą znajdują się Centra Ratownictwa Medycznego w Lisiczańsku i Kramatorsku, gdzie poza opatrunkami trafią m.in. środki ochrony indywidualnej dla brygad ratowniczych. Część środków trafi do szpitali w obwodzie lwowskim.

Jak wynika z badania TGM Research, międzynarodowego instytutu badawczego, dwie trzecie Polaków zadeklarowało, że jest skłonnych udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy zarówno na poziomie materialnym, jak i wspierając ich w rozwiązywaniu codziennych spraw. To zresztą już widać – Polacy sami oddają dla uchodźców swoje mieszkania, organizują potrzebne rzeczy i wpłacają pieniądze.

W niedzielę do godz. 15 polską granicę przekroczyło już 200 tysięcy uciekających z Ukrainy obywateli, przede wszystkim kobiet i dzieci, ale też osób starszych. Według ONZ Ukrainę opuściło już 300 tysięcy osób, które uciekły m.in. do Mołdawii – to bilans z czterech ostatnich dni.

Tysiące na granicy

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega