Deficyt programistów winduje ich stawki. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Hays, w ub.r. – w przypadku tzw. kontraktorów – skoczyły one o 14 proc. To wynik tożsamy z danymi GUS, który ogólny wzrost płac na rynku IT szacuje na 12,2 proc.
Jednak w przypadku ekspertów IT, świadczących swoje usługi w modelu B2B, największe zwyżki stawek godzinowych wyniosły nawet 35 proc. Analitycy zauważają, że na tak intratne zlecenia mogli liczyć głównie deweloperzy programujący w języku C/C++ oraz administratorzy baz danych.
Wiele wskazuje na to, że podwyżki w branży IT będą też obecne w 2023 r., choć nieco wyhamują.
Czytaj więcej
Zagraniczne spółki technologiczne chętnie ściągają nad Wisłę. Również rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wejście w ten biznes. Popyt na specjalistów przyspiesza, a branża rośnie w siłę mimo niesprzyjającego otoczenia.
Wielki deficyt
W Altkom Akademia tłumaczą, że wyzwaniem dla firm w 2023 r. będzie digitalizacja. Powód? Brakuje specjalistów, którzy mogliby wdrożyć cyfrowe rozwiązania w życie. W Polsce niedobór pracowników IT wynosi ok. 25 tys., a ich przyrost jest wciąż zbyt wolny w stosunku do tempa rozwoju gospodarki. Dodatkowo nowe trendy, jak praca zdalna, rosnąca popularność czterodniowego dnia pracy czy ochrona przed cyberzagrożeniami, nakręcają popyt na speców IT.