Jej wskaźnik cen żywności odnotowujący comiesięczne zmiany koszyka zbóż, nasion roślin oleistych, nabiału, mięsa i cukru wyniósł średnio 97,9 pkt wobec skorygowanych w dół 95,9 pkt w sierpniu. Początkowo organizacja podała liczbę 96,1 pkt.

Światowe zbiory zbóż zapowiadały się zgodnie z planem jako rekordowe w tym roku, mimo małego obniżenia prognozy — podała FAO w komunikacie. Współczynnik ich cen zwiększył się we wrześniu o 5,1 proc. wobec poziomu z sierpnia, i o 13,6 proc. sprzed roku. „Wyższe notowania pszenicy doprowadziły do tendencji wzrostowej, podsycanej szybkimi ruchami handlowców w związku z ich obawami o perspektywy produkcji na południowej pólkuli oraz suszą mającą wpływ na zasiewy pszenicy ozimej w Europie"' — wyjaśniła organizacja cytowana przez Reutera. Ceny kukurydzy, sorgo i jęczmienia wzrosły, natomiast ryżu zmalały o 1,4 proc. z powodu spadku popytu.

Wskaźnik cen olejów roślinnych zwiększył się o 6 proc. głównie na skutek drożenia oleju palmowego, słonecznikowego i sojowego, doszedł do poziomu najwyższego od 8 miesięcy. Wskaźnik cen nabiału zmienił się nieznacznie, bo niewielki wzrost notowań masła, serów i chudego mleka w proszku został zrównoważony spadkiem cen pełnego mleka w proszku..

Średnie ceny cukru zmalały natomiast o 2,6 proc., bo spodziewano się nadwyżki jego produkcji na świecie w kampanii 2020-21. Indeks cen mięsa zmalał o 0,9 proc. wobec poprzedniego miesiąca o 9,4 proc. rok do roku. Ceny wieprzowiny dużo straciły z powodu wprowadzenia przez Chiny zakazu importu z Niemiec po wykryciu tam ASF.

FAO skorygowała w dół spodziewane zbiory zbóż o 2,5 mln ton, ale mimo tego nadal przewiduje, że bieżący rok będzie rekordowy: zbiory wzrosną o 2,1 proc. wobec 2019 r. do 2,762 mld ton. Prognoza dotycząca ich wykorzystania w sezonie 2020-21 została obniżona o 2,8 mln ton do 2, 744 mld t, ale w dalszym ciągu będzie to o 54,5 mln ton więcej od poziomu szacowanego dla 2019-20 r. Światowe rezerwy zbóż na koniec 2021 r. wyniosą 890 mln ton, o 5,9 mln ton mniej od poprzedniej prognozy, ale nadal będą rekordowe.