Podstawowe badania dla osób po 40. roku życia. Program "Profilaktyka 40 plus" - jak się zapisać?

- Okres mniejszej aktywności fizycznej, okres izolacji, zwiększonego siedzenia w domu - to nie sprzyja poprawie naszego zdrowia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim zainaugurował działanie programu "Profilaktyka 40 plus".

Aktualizacja: 01.07.2021 09:47 Publikacja: 01.07.2021 08:25

Podstawowe badania dla osób po 40. roku życia. Program "Profilaktyka 40 plus" - jak się zapisać?

Foto: PAP/Rafał Guz

zew

Od 1 lipca rusza program "Profilaktyka 40 plus". Po wypełnieniu ankiety osoby po 40. roku życia otrzymają skierowanie na pakiet podstawowych badań (głównie z krwi).

Aby zapisać się na badania, należy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub zadzwonić pod numer 22 735 39 53 (infolinia programu "Profilaktyka 40 plus").

- Program "Profilaktyka 40 plus" jest po to, żebyśmy pamiętali o naszym zdrowiu, żeby na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości, problemy z naszym zdrowiem - powiedział w Raszynie pod Warszawą premier Mateusz Morawiecki, który wraz z ministrem zdrowia ogłosił rozpoczęcie programu.

Szef rządu dodał, że od dziś nie obowiązują limity przyjęć do lekarzy specjalistów. - Cały czas polska służba zdrowia choruje na brak specjalistów. To wielodekadowe zapóźnienie, którego nie da się skompensować bardzo szybko, ale idziemy we właściwym kierunku, przyjmujemy nowych adeptów medycyny - mówił.

- Warto, by wszyscy skorzystali z programu "Profilaktyka plus" - ocenił. - Ja jestem wprawdzie 50+, ale tak sobie uświadomiłem, że też muszę zrobić wkrótce jakąś profilaktykę, też muszę przebadać się - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Niedzielski o "nadrabianiu deficytów zdrowotnych"

- Zaczynamy nadrabianie pewnych deficytów zdrowotnych, które są związane z cały czas obecną jeszcze z nami pandemią - powiedział z kolei szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski ocenił, że na tle innych państw Europy Polska nie wypada dobrze jeśli chodzi o zakres stosowania profilaktyki. - Mamy tu bardzo dużo do nadrobienia - przyznał.

- Program "Profilaktyka 40 plus" pozwala zrobić taki bardzo podstawowy bilans zdrowotny po okresie, który mamy za sobą, walki z pandemią. Mniej zgłoszeń do lekarza, mniej wizyt, mniejsza dostępność do diagnostyki (...) - ograniczenie dostępności miało miejsce - zaznaczył.

- Okres mniejszej aktywności fizycznej, okres izolacji, zwiększonego siedzenia w domu - to nie sprzyja poprawie naszego zdrowia - dodał Niedzielski, odnosząc się do wprowadzonych przez rząd ograniczeniach praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, które obejmowały m.in. zamknięcie siłowni, klubów fitness czy basenów.

Dodał, że konsekwencją mniejszej aktywności jest otyłość i zmiany nawyków żywieniowych.

- To wszystko oznacza realne ryzyka dla zdrowia - przyznał, wymieniając w tym kontekście cukrzycę i kwestie kardiologiczne.

- To wszystko musimy sprawdzić, czy dobrze funkcjonuje w naszym organizmie - mówił Niedzielski.

Jakie badania w pakiecie "Profilaktyka 40 plus"?

W pakiet badań "Profilaktyka 40 plus" wchodzą:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- ocena miarowości rytmu serca,
- oraz - w przypadku mężczyzn - PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

- Ten pakiet ma być punktem wyjścia, bo jeżeli jakieś wyniki będą nas niepokoiły, to razem z lekarzem rodzinnym będziemy sobie dalej definiowali ścieżkę diagnostyczną, a potem terapeutyczną - zadeklarował minister zdrowia.

Przekazał, że po wypełnieniu ankiety i otrzymaniu skierowania badania będzie można przeprowadzić "w dowolnym punkcie", który jest oznaczony jako biorący udział w programie.

Od 1 lipca rusza program "Profilaktyka 40 plus". Po wypełnieniu ankiety osoby po 40. roku życia otrzymają skierowanie na pakiet podstawowych badań (głównie z krwi).

Aby zapisać się na badania, należy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub zadzwonić pod numer 22 735 39 53 (infolinia programu "Profilaktyka 40 plus").

Pozostało 92% artykułu
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Gabinet polityczny Donalda Tuska po nowemu. Premierowi nie doradza już 23-latek